Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid odwołał zakaz kąpieli w rzece Supraśl, ale nadal przestrzega przed piciem wody z pobliskich studni

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W związku z utrzymującą się ładną pogodą, sanepid nadal będzie badał jakość wody w kąpieliskach na rzece Supraśl
W związku z utrzymującą się ładną pogodą, sanepid nadal będzie badał jakość wody w kąpieliskach na rzece Supraśl UM w Supraślu
W rzece wykryto dużą liczbę bakterii Enterokoków, co może świadczyć o zanieczyszczeniu lub skażeniu. Aktualnie parametry są w normie.

Informacje o pogorszeniu się jakości wody pod względem mikrobiologicznym w rzece Supraśl pojawiły się już pod koniec ubiegłego tygodnia. W związku z podejrzeniem skażenia, sanepid wydał prewencyjny zakaz kąpieli w miejscach do tego nieprzeznaczonych i przestrzegał mieszkańców gmin Choroszcz, Supraśl, Michałowo, Gródek, Dobrzyniewo Duże i Wasilków przed piciem wody z przydomowych studni w promieniu 1 kilometr od koryta rzeki.

Czytaj też:

Przez kilka kolejnych dni sprawdzane były parametry jakości wody.

- Pobrano dodatkowe próbki wody w kąpieliskach: „Na fali” w Michałowie, w Supraślu, w Zarzeczanach. Z dotychczas otrzymanych sprawozdań z badań wody wynika, iż woda odpowiada wymaganiom określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystanym do kąpieli
- poinformowała nas w środę Ewa Jakubowicz, p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku

Zakaz kąpieli uchylono, ale nadal mieszkańcy wymienionych wyżej gmin uczulani są na sprawdzane jakości wody ze studni i nie picie jej bez przegotowania, gdy budzi wątpliwości.

Enterokoki to bakteria naturalnie występująca w przewodzie pokarmowym. Źródłem większości gatunków „enterokoków kałowych” w wodzie są odchody ludzkie i zwierzęce, ale pewne gatunki występują też w materiale pochodzenia roślinnego. Co mogło być źródłem podwyższonej obecności bakterii w rzece Supraśl? Na to pytanie sanepid nam nie odpowiedział. Przyczyny nie zna też burmistrz Supraśla.

- Czekamy na wyniki dochodzenia właściwych instytucji - mówi Radosław Dobrowolski. - Wszystkie alerty są odwołane, woda w rzece jest czysta, nadaje się do kąpieli - to jest najważniejsze. Uważam, że sanepid za bardzo rygorystycznie podszedł do tej sprawy, ale lepiej "dmuchać na zimne", bo tu chodzi o zdrowie i życie ludzi. Mamy sezon turystyczny i chcemy, żeby wszystko działało tak jak trzeba. I działa.

Bulwary i miejska plaża nad rzeką Supraśl to popularne miejsce wypoczynku. Rok temu sytuacja była dużo poważniejsza. W lipcu woda w rzece zrobiła się brunatna, doszło do masowego śnięcia ryb.

- Woda w rzece była koloru brunatnego, co spowodowane było naniesieniem materii organicznej przez wody opadowe. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały niski poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie oraz wysoką temperaturę wody, co spowodowało śnięcie ryb w rzece Supraśl - tłumaczy Monika Gałązka, zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Zobacz także:

Przyjmowana wersja to przyducha. WIOŚ kontrolował też oczyszczalnie, które odprowadzają ścieki oczyszczone do rzeki Supraśl.

- Nie stwierdzono, aby zrzut ścieków oczyszczonych z przedmiotowych oczyszczalni miał wpływ na śnięcie ryb w rzece - zaznacza Monika Gałązka.

Wyciek z oczyszczalni ścieków w Gródku podejrzewały Wodociągi Białostockie, bo w wodzie wykryły Enterokoki i bakterie z grupy coli. W związku z tym Wodociągi złożyły do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Po upływie roku śledztwo wciąż trwa.

- Nikomu nie przedstawiono zarzutów. Poczynione dotychczas ustalenia - w tym w szczególności uzyskane w toku postępowania wyniki badań wody - wskazują, iż doszło do zanieczyszczenia o charakterze organicznym - informuje Łukasz Janyst, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. - Aktualnie trwają czynności mające na celu ustalenie przyczyny bądź przyczyn zanieczyszczenia. Odnośnie skali i skutków ewentualnego zanieczyszczenia precyzyjne wypowiedzenie się będzie możliwe na dalszym etapie śledztwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny