MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd gospodarczy puka do Sejmu

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel 85 7489552
W poniedziałek projekt ustawy o samorządzie został skierowany równocześnie na dwie drogi legislacyjne: do komisji gospodarki i do Prezydium Sejmu, na ręce marszałka Bronisława Komorowskiego.
W poniedziałek projekt ustawy o samorządzie został skierowany równocześnie na dwie drogi legislacyjne: do komisji gospodarki i do Prezydium Sejmu, na ręce marszałka Bronisława Komorowskiego.
Pięć organizacji biznesowych chce ustanowienia przedstawicielstwa przedsiębiorców, z którym z mocy ustawy muszą się liczyć polskie władze.

Miałoby być tak: przedsiębiorcy mieliby swój samorząd w postaci izb wojewódzkich oraz ich reprezentacji ogólnopolskiej. W izbach równy głos mieliby mikroprzedsiębiorcy, mali, średni i duzi.

Na finansowanie izb szedłby odpis w wysokości 0,2 proc. podatku VAT płaconego w danym regionie. Członkostwo w samorządzie nie byłoby obowiązkowe.

 

Co miałby robić taki samorząd? Prowadziłby m.in. system informacji gospodarczej i sądownictwo polubowne, kształciłby syndyków, wydawał opinie dotyczące konkurencji, opiniował projekty aktów prawnych regulujących działalność gospodarczą itp. A regionalne i centralne władze państwowe i samorządowe byłyby zobowiązane zasięgać opinii izby lub Krajowej Rady Powszechnego Samorządu Gospodarczego. Miałyby także ustawowy obowiązek ustosunkować się do ich postulatów, wniosków i uwag w określonym prawem czasie.

Więcej szczegółów dotyczących projektu ustawy, informacje o historii samorządu gospodarczego i informacje o obecnym zaangażowaniu organizacji biznesowych w życie publiczne - w załącznikach obok tekstu.

Tak zakłada projekt ustawy, którego pomysłodawcą jest Business Centre Club, a popierają go zarówno Krajowa Izba Gospodarcza, jak i Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Polska Rada Biznesu oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

– Byłoby to wreszcie oddanie głosu wszystkim przedsiębiorcom na wzór rozwiązań stosowanych w Niemczech czy Francji – mówi Krzysztof Żukowski, wiceprezes BCC i kanclerz Loży BCC w Białymstoku.– W tej chwili, mimo istnienia różnych organizacji biznesowych, w życiu gospodarczym kraju nie bierze udziału blisko 97 procent przedsiębiorców.

Również Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku i wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej widzi zalety tego rozwiązania.: Musi być reprezentacja przedsiębiorców, z którą liczy się ustawodawca. Dziś wybiera on sobie partnerów do dyskusji według dowolnego klucza. A jak nie chce, to nie wybiera.

W poniedziałek projekt ustawy o samorządzie został skierowany równocześnie na dwie drogi legislacyjne: do komisji gospodarki i do Prezydium Sejmu, na ręce marszałka Bronisława Komorowskiego.

– Może to nie jest wizja doskonała, ale trzeba nad nią pracować – podkreśla Witold Karczewski i zaznacza, że rozumie opory Konfederacji Pracodawców Polskich czy Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan wobec nowych koncepcji: Te organizacje mają swoich przedstawicieli np. w Komisji Trójstronnej, mają swoją pozycję i nie chcą jej utracić. Ale w całej Unii Europejskiej działają samorządy wszystkich przedsiębiorców. U nas też powinien.

Wojciech Winogrodzki,
szef Podlaskiego Związku Pracodawców należącego do KPP Lewiatan:
Zgadzam się z tym, że rola środowisk biznesowych w stanowieniu polityki gospodarczej jest za mała. Każdy wie, że zarówno Komisja Trójstronna, jak i Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego nie mają mocy sprawczej. Ale czy chodzi o to, żeby wszystkich przedsiębiorców spędzić do kolejnej organizacji, nie byłbym pewien. Tę inicjatywę traktuję jako taką wrzutkę w roku wyborczym, gdy politycy są bardziej skłonni się z nami liczyć. Bo na razie nie widać, żeby się liczyli. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny