Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek w Knyszynie przejdzie renowację

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 95 54
Pomnik Zygmunta Augusta ma być przeniesiony w inne miejsce. Król będzie bardziej widoczny niż dziś. Ma być ustawiony na wysokim postumencie.
Pomnik Zygmunta Augusta ma być przeniesiony w inne miejsce. Król będzie bardziej widoczny niż dziś. Ma być ustawiony na wysokim postumencie. Wojciech Wojtkielewicz
Przeniesienie pomnika Zygmunta Augusta w inne miejsce, wycięcie części drzew i wymiana nawierzchni. Takie zmiany czekają knyszyński rynek. Jego nowe oblicze zostanie zaprojektowane przez architektów z Atelier Zetta. Tych samych, którzy są autorami odmienionego Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Na razie nie zdradzę żadnych szczegółów. Jesteśmy jeszcze we wstępnej fazie tworzenia naszej koncepcji. Mamy już wytyczne od konserwatora zabytków. Czekamy na wyniki kwerendy historycznej - mówi Zenon Zabagło z Atelier Zetta.

Architekci z tej właśnie pracowni - znanej m.in. z zaprojektowania nowego oblicza Rynku Kościuszki w Białymstoku - będą pracować nad placem miejskim Knyszyna. Władze chcą bowiem przywrócić mu dawny blask, taki jaki miał on za czasów króla Zygmunta Augusta. To za rządów tego władcy Knyszyn przeżywał swój złoty wiek. To tutaj król bardzo często wypoczywał, podejmował ważne dla państwa decyzje i tutaj zmarł 7 lipca 1572 roku.

- Sarkofag z sercem króla znajdował się przez lata w stojącym tu niegdyś drewnianym kościele. Fragment sarkofagu przetrwał do naszych czasów. Podczas II wojny światowej wmurowano go w ogrodzenie cmentarza w Krypnie - mówi prof. Józef Maroszek, który na zlecenie władz Knyszyna prowadzi kwerendę historyczną terenu zajmowanego przez rynek.

Knyszyn, który prawa miejskie uzyskał w 1568 roku, został zbudowany w 1510 roku.
- Wtedy też powstał rynek. Poza drewnianym kościołem, który przestał istnieć w XVII wieku, była tu m.in. studnia i stały dwa wysokie krzyże. Przez lata przy kościele istniał też niewielki cmentarz. Wlatach międzywojennych na knyszyńskim rynku stał też pomnik na cześć zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej - opowiada prof. Maroszek.

Dodaje, że rynek przez szereg lat pełnił przede wszystkim (jak sama nazwa wskazuje) funkcję handlową.

- Targi w Knyszynie odbywały się w każdy czwartek. Handel kwitł do 1950 roku, kiedy to na rynku zostały zasadzone drzewa - podkreśla profesor.

Andrzej Matyszewski, burmistrz Knyszyna, zapowiada, że władze planują usunąć część zieleni.
- Na pewno nie ogołocimy placu miejskiego zupełnie, ale wycinki są konieczne. Chcemy też zlikwidować istniejący tu dziś przystanek autobusowy. Rynek zyska też nową nawierzchnię - wylicza.
Burmistrz dodaje, że planowane jest też przeniesienie stojącego tu od 1997 roku pomnika Zygmunta Augusta.

- Chcemy ustawić go po drugiej stronie, biegnącej przy rynku, drogi wojewódzkiej. Król będzie też lepiej wyeksponowany. Jego pomnik zostanie bowiem umieszczony na wysokim postumencie - zapewnia burmistrz Knyszyna.

O ile koncepcja nowego oblicza rynku ma być gotowa jeszcze w tym roku, to rozpoczęcie budowy planowane jest na przyszłe lata.
- Jeśli wszystko dobrze pójdzie, przebudowane centrum miasta będzie można podziwiać już w 2013 roku - podkreśla Andrzej Matyszewski.

Być może najciekawszym elementem tego miejsca będzie odtworzony (lub w jakiś sposób opisany) sarkofag Zygmunta Augusta.

- Wszystko zależy od pomysłów architektów. Jak wyglądały królewskie sarkofagi można się przekonać podziwiając m.in. ten z katedry w Wilnie. Leży tam serce króla Władysława IV. On również, podobnie jak król Zygmunt August, umarł w niewielkiej miejscowości - dodaje prof. Józef Maroszek.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny