Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła rekrutacja do szkół ponagimnazjalnych. Przed młodzieżą pierwsze ważne decyzje

Magdalena Kuźmiuk
O przyjęciu do szkół ponadgimnazjalnych zdecydują przede wszystkim wyniki z egzaminu gimnazjalnego
O przyjęciu do szkół ponadgimnazjalnych zdecydują przede wszystkim wyniki z egzaminu gimnazjalnego archiwum
Nabór rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do 22 czerwca. W białostockich szkołach ponadgimnazjalnych czeka na uczniów ponad 4500 miejsc.

Uczniom pierwszych klas przygotowaliśmy 203 miejsca w siedmiu oddziałach o profilach: prawniczo-humanistycznym, informatyczno-politechnicznym, informatyczno-matematycznym, a także trzy klasy medyczne, w tym dwie z rozszerzoną matematyką. Nowością w przyszłym roku szkolnym będzie klasa politechniczno-ekonomiczna - wymienia Robert Winnicki, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Dlaczego i czego warto uczyć się w I LO? Dyrektor Winnicki podkreśla, że największym powodzeniem cieszą się profile medyczne oraz informatyczne. - Biologia, chemia i informatyka - od lat mamy z tych przedmiotów najwyższe wyniki matury na poziomie rozszerzonym. Skutecznie przygotowujemy do studiów. Najwyższy odsetek naszych absolwentów dostaje się na tak prestiżowe kierunki jak medycyna czy informatyka - mówi.

W sumie w białostockich szkołach ponadgimnazjalnych dla młodzieży przygotowano 4509 miejsc, w tym: 2263 miejsca w liceach ogólnokształcących, 1769 miejsc w technikach, 406 miejsc w branżowych szkołach I stopnia.

- Jak zawsze zachęcamy młodzież do świadomego wyboru szkoły. Wybór szkoły technicznej absolutnie nie zamyka możliwości dalszego kształcenia, pójścia na studia - mówi Renata Frankowska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku.

W szkole przy ulicy Stołecznej 21 w przyszłym roku szkolnym na uczniów pierwszych klas technikum czeka 90 miejsc. Szkoła przygotuje do zawodu: technik technologii drewna (30 miejsc), technik żywienia i usług gastronomicznych (30 miejsc), technik pojazdów samochodowych (10 miejsc), technik mechanik (10 miejsc) i - co jest nowością w tegorocznej rekrutacji w tej szkole - technik transportu kolejowego (10 miejsc).

Dyrektor Renata Frankowska zapewnia jednak, że liczba miejsc na poszczególne zawody jest uzależniona od zainteresowania i wyboru uczniów. Jeśli chętnych będzie więcej, liczba miejsc będzie zwiększona.

W szkole branżowej można wybrać zawód m.in. mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, stolarz, kucharz czy piekarz.

Składanie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej, a także do branżowej szkoły I stopnia na rok szkolny 2018/ 2019 odbywa się poprzez elektroniczny system rekrutacji, który dostępny jest na stronie miasta: nabor.um.bialystok.pl. We wniosku kandydat może wskazać trzy szkoły, ale wybrać w nich dowolną liczbę profili. Wybór największej liczby oddziałów zwiększa szansę na dostanie się do szkoły ponadgimnazjalnej już w pierwszym etapie rekrutacji.

Termin składania wniosków pływa w piątek 22 czerwca o godzinie 15.

Magazyn informacyjny GW i KP 10.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny