MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Różeniec górski podlaskim towarem eksportowym? Roślina ma działanie przeciwdepresyjne i przeciwstresowe

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Politechnika Białostocka
Politechnika Białostocka otrzyma ponad 2,5 mln zł na badania nad różeńcem górskim. Na Podlasiu jest prawdopodobnie jedyna w Polsce hodowla rośliny mającej lecznicze właściwości.

Różeniec górski, roślina lecznicza, znana tez pod nazwą „złoty korzeń” może stać się unikalnym towarem eksportowym Podlasia. Uprawiana w jednym z ekologicznych gospodarstw rolnych na skraju Puszczy Białowieskiej roślina, zawiera związki aktywne, które wykazują silne działanie przeciwdepresyjne i przeciwstresowe. Poza tym różeniec korzystnie wpływa na mięsień sercowy, działa przeciwnowotworowo, wspomagająco na układ odpornościowy i wzmaga wydolność organizmu.

Podlaska uprawa różeńca jest prawdopodobnie jedyną tego typu w Polsce, a być może i w Europie. Teraz wieloletnie wysiłki państwa Romaniuków, jej właścicieli, wesprą naukowcy z Politechniki Białostockiej. Uczelnia pozyskała ponad 2,5 mln złotych na przeprowadzenie badań, których celem jest poprawa parametrów jakościowych uprawianego w naszym regionie różeńca górskiego, a także stworzenie nowego produktu dla przemysłu fitofarmaceutycznego – ekstraktu z różeńca.

Naukowcy z Politechniki Białostockiej mają już duże doświadczenie związane z pozyskiwaniem ekstraktów. W Centrum Naukowo-Badawczym PB w Hajnówce powstał już m.in. obszerny bank ekstraktów z grzybów.

- Obecnie podobne działania chcemy także przeprowadzić z różeńcem górskim. Zakładamy, że taki surowiec będzie miał duży potencjał komercyjny. Dodatkowo będziemy starać się wzmocnić jakościowo istniejącą uprawę różeńca. Mówiąc najprościej – wyselekcjonujemy najlepszą odmianę z obecnej uprawy, tj. charakteryzującą się najwyższymi zawartościami związków aktywnych, tak aby w przyszłości to ona stała się podstawą uprawy. Działania w naszym projekcie rozpisaliśmy na 2 lata. Ale myślę, że już pod koniec 2021 roku będziemy mogli pochwalić się pierwszymi efektami. – mówi kierownik projektu dr Ewa Zapora.

Obecnie ekstrakt z różeńca górskiego jest, także ze względu na rzadkość jego występowania, unikalnym składnikiem produktów medycznych klasy premium. Surowiec z różeńca górskiego to kłącza z korzeniami, pozyskiwane ze stanowisk naturalnych w górach środkowej Azji, głównie Ałtaju. W Polsce roślina ta występuje na terenach chronionych – w parkach narodowych Sudetów i Karpat.

Zobacz też: Politechnika Białostocka poprowadzi projekt zwiększający konkurencyjność firm. Zarząd województwa przyznał 2,5 mln zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny