Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Otwarte złamania, podcięte żyły jako zadania. (zdjęcia, wideo)

Adrian Kuźmiuk
Angelika Czajkowska z IILO starała się nawiązać kontakt z dziewczyną, która zemdlała. Dodatkowa trudność stanowił fakt, że ta nie znała języka polskiego. Pomagali jej koledzy z drużyny: Jakub Andruszewski (od lewej) i Jakub Boruch.
Angelika Czajkowska z IILO starała się nawiązać kontakt z dziewczyną, która zemdlała. Dodatkowa trudność stanowił fakt, że ta nie znała języka polskiego. Pomagali jej koledzy z drużyny: Jakub Andruszewski (od lewej) i Jakub Boruch. Adrian Kuźmiuk
Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK: Otwarte złamania, podcięte żyły - takie zadania mieli ratownicy z 13 drużyn reprezentujących białostockie licea.

[galeria_glowna]

Roztrzaskany o latarnię motorower a obok młody mężczyzna w kałuży krwi. Z otwartego złamania wyziera naga kość. Co się stało? Jak mu pomóc? Co zrobić najpierw? - te i inne pytania zadawali sobie wczoraj uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy wzięli udział w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Odbyły się one w pobliżu Pałacu Lubomirskich.

- Byliśmy zupełnie zaskoczeni - mówi Jakub Boruch, reprezentant grupy z II Liceum Ogólnokształcącego.

- Wszystko działo się tak szybko, a rany wyglądały bardzo realistycznie - dodaje Jakub Andruszewski, z tej samej drużyny.

- Musieliśmy opanować zdenerwowanie i robić swoje - mówi Angelika Czajkowska.

Jedna osoba dzwoniła na pogotowie, inna uspokajała rannego, jeszcze inna sprawdzała w jakim jest stanie poszkodowany. Nad wszystkim czuwał kapitan grupy. Akcji ratowniczej bacznie przyglądali się prawdziwi ratownicy, którzy oceniali i często komentowali sposób udzielenia pierwszej pomocy. Wszystko po to, aby w przyszłości uczniowie wiedzieli jak zachować się w krytycznej sytuacji.

Zajęcia praktyczne z prawdziwego zdarzenia

- Poziom edukacji z zakresu udzielania pierwszej pomocy w szkołach jest bardzo niski - mówi Adam Jakubowski, szef grup pierwszej pomocy PCK. - Podczas mistrzostw uczniowie mają okazję sprawdzić to, czego się nauczyli na zajęciach i kursach, a także dowiedzieć, jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

- Przez dwa miesiące przygotowywaliśmy się na różnego rodzaju inscenizacje takie jak pomoc porażonemu prądem, czy ofierze pobicia, ale patrząc na poziom zawodów, to jeszcze za mało - dodaje Renata Sawczuk, nauczycielka biologii w II Liceum Ogólnokształcącym.

- Dowiedzieliśmy się przynajmniej co robiliśmy źle - mówi Justyna Dec. - Dzięki zawodom mieliśmy ćwiczenia praktyczne z prawdziwego zdarzenia.

Według organizatorów spośród 13 startujących drużyn najlepiej przygotowaną do udzielenia pierwszej pomocy była grupa z III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Drugie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół w Michałowie, a trzecie VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. Zwycięzcy będą nas reprezentować podczas etapu okręgowego, na którym zostanie wyłoniona najlepsza drużyna z Podlasia. Ta z kolei pojedzie na mistrzostwa ogólnokrajowe.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny