Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Razem po swoje

Wojciech Nowicki
Jarosław Brzozowski, miejski rzecznik konsumentów w Białymstoku
Jarosław Brzozowski, miejski rzecznik konsumentów w Białymstoku
Kupiłeś bilety na koncert, który odwołano, a organizator nie zwraca pieniędzy? Wystarczy, że zbierze się dziesięciu poszkodowanych. Będą mogli zbiorowo pozwać nieuczciwego przedsiębiorcę do sądu, by dostać odszkodowanie. Rozmowa z rzecznikiem konsumentów.

Strefa Biznesu:Rząd przyjął projekt o pozwie zbiorowym. Nowe przepisy mają spowodować szybsze i skuteczniejsze dochodzenie roszczeń. Bo obecnie osobom poszkodowanym nie opłaca się wnosić sprawy do sądu, jeśli zostali oszukani na małe kwoty (np. uczestnicy wycieczki oszukani przez biuro podróży na kwotę 300 złotych). Jakie właściwie narzędzie dostali konsumenci?

 

Jarosław Brzozowski, rzecznik konsumentów w Białymstoku: Wystarczy że znajdzie się dziesięć osób, które doznały szkody ze strony firmy, bo np. kupiły telefon komórkowy z wybrakowanej serii. Obecnie każda z nich musiałaby wnieść własny pozew i dochodzić swych praw indywidualnie. Jeśli sąd ustali, że mogą one wspólnie dochodzić swych roszczeń, rozpocznie postępowanie.

 

Jakie korzyści ma z tego konsument?

– Wspólny pozew będzie tańszy – koszty postępowania sądowego rozłożą się na wiele osób. Wpis sądowy będzie wynosił 2 proc. sumy o którą toczy się spór (obecnie wynosi 5 proc.). Ustawa pozwoli też uniknąć wydawania sprzecznych wyroków w podobnych, a nawet takich samych sprawach. Ale są też pewne ograniczenia. Przystępujemy do grupy na dobre i na złe – nie można wycofać się przed zakończeniem postępowania.

 

Czy nie grożą nam nadużycia nowego prawa – fikcyjne pozwy dla wyłudzenia odszkodowań?

– Mogą zdarzyć się nadużycia. Tym bardziej że poszkodowany nie ma obowiązku wykazać interesu prawnego – nie on musi udowadniać sądowi, że doznał uszczerbku. Na Zachodzie, skąd kopiujemy to rozwiązanie, istnieją firmy, które wyspecjalizowały się w tego rodzaju sporach i pomagają grupom pokrzywdzonych dochodzić roszczeń. Oczywiście za odpowiednio wysoki udział w odszkodowaniu. U nas może być podobnie.

 

Jak nowa procedura będzie wyglądać w praktyce?

 

– Na początku wnosimy pozew i – obniżoną z 2 do 5 proc. – opłatę. Trzeba też zamieścić ogłoszenie w prasie, bo do grupy mogą przyłączyć się mogą jeszcze inni poszkodowani. Następnie należy wpłacić kaucję i... czekać na rozstrzygnięcie. Sąd zbada dowody, wyda wyrok i, w razie potrzeby, ustali wysokość odszkodowania dla uczestników sporu. Trzeba tylko pamiętać, że niezależnie od wysokości zasądzonej kwoty, każdy z poszkodowanych dostanie tyle samo. Ale jeżeli wyrok nie będzie pomyślny dla konsumenta, koszty postępowania ponosi cała grupa.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny