Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratowali ludzi z pożaru narażając własne życie. Dwoje białostockich policjantów uhonorowanych przez ministra Kamińskiego

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Uroczystość odbyła się 20 lipca w siedzibie MSWiA w Warszawie. Prócz odznaczonych policjantów, wzięli w niej udział także wiceministrowie: Maciej Wąsik, Błażej Poboży, Bartosz Grodecki oraz gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.
Uroczystość odbyła się 20 lipca w siedzibie MSWiA w Warszawie. Prócz odznaczonych policjantów, wzięli w niej udział także wiceministrowie: Maciej Wąsik, Błażej Poboży, Bartosz Grodecki oraz gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji. MSWiA
Wyróżnieni to asp. sztab. Iwona Łaniewska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz mł. asp. Jakub Siemienowicz z Wydziału Patrolowo - Interwencyjnego białostockiej komendy miejskiej. We wtorek szef MSWiA wręczył im specjalne odznaki.

Był 21 marca 2021 r. Dyżurny policji otrzymał zgłoszenie o pożarze drewnianego domu jednorodzinnego w centrum Białegostoku. Wstępna informacja: część mieszkańców zdążyła uciec. Na miejsce wysłano patrol policji. Jako pierwszy dotarł tam młodszy aspirant Jakub Siemienowicz. Przed budynkiem zastał siedem osób. Okazało się, że to nie wszyscy lokatorzy. W środku została jeszcze jedna osoba. Policjant wszedł do płonącego domu. Na zadymionym poddaszu odnalazł mężczyznę, który nie był w stanie opuścić budynku o własnych siłach. Funkcjonariusz wyprowadził go na zewnątrz i udzielił mu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zaledwie dwa dni później, 23 marca, ofiary innego pożaru ratowała aspirant sztabowa Iwona Łaniewska. Jest specjalistą w podlaskiej komendzie wojewódzkiej. Tego dnia miała wolne od służby. Zaniepokoiły ją odgłosy z sąsiedniego mieszkania. Spod drzwi wydobywał się dym. Policjantka weszła do zadymionego mieszkania. Wyprowadziła z niego kobietę oraz dwoje małych dzieci. Po przyjeździe strażaków i pogotowia ratunkowego, funkcjonariuszka zaopiekowała się maluchami. Gdy ich matka została zabrana do szpitala, asp. Łaniewska we własnym zakresie ustaliła członków najbliższej rodziny i odwiozła tam dzieci.

Czytaj też: Wojewódzkie obchody święta policji w Białymstoku

Bohaterska postawa podlaskich policjantów została dostrzeżona i doceniona nawet przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który wręczył im we wtorek 20 lipca odznaki im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja.

Podkomisarz służył w Komendzie Stołecznej Policji. Zginął tragicznie 10 lutego 2010 r. na warszawskiej Woli. Został śmiertelnie dźgnięty nożem, gdy podczas urlopu próbował powstrzymać wandali niszczących tramwaj i rzucających w szybę koszem na śmieci. Jeden ze sprawców przytrzymał policjanta, drugi zadał mu kilka ciosów nożem o 20-centymetrowym ostrzu. Zmarły miał 42 lata. Pozostawił rodzinę, osierocił dwie córki.

W 11. rocznicę śmierci funkcjonariusza minister Kamiński ustanowił odznakę jego imienia. Przyznawana jest policjantom, którzy na służbie lub poza nią podjęli się bohaterskiego ratowania życia lub zdrowia innego człowiek (albo mienia) z narażeniem własnego życia lub zdrowia.

- Jesteście elitą polskiej policji, z ogromnym szacunkiem odnoszę się do Waszego bohaterstwa i do Waszych czynów - mówił podczas wtorkowej uroczystości szef MSWiA.

Ze słowami podziękowania dla funkcjonariuszy zwrócił się również gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

- Czytając opisy zdarzeń, które były Waszym udziałem i spowodowały, że jesteście na tej sali, po raz kolejny uzmysłowiłem sobie, że trzeba mieć w sobie ogromne poczucie odpowiedzialności i troski o drugiego człowieka, żeby w ogóle założyć policyjny mundur - powiedział.

Zobacz także: Policjant z Suwałk uratował dziecko, które spadło z pomostu do Wigier

Odznakę przyznano po raz pierwszy. W sumie te wyjątkowe wyróżnienie otrzymało 40 policjantów z całego kraju, w tym dwoje wspomnianych z garnizonu podlaskiego.

Odznaka ma kształt medalu. Ozdobiona jest półwieńcem z liści dębowych i wawrzynowych. Z jednej strony widnieje wypukły zarys gwiazdy policyjnej z napisem: „…nawet z narażeniem życia" będący fragmentem roty policyjnego ślubowania. Na rewersie odznaki - napis „Podkomisarz Policji Andrzej Struj 1968–2010”.

Odznaka wraz z nagrodą pieniężną może być przyznana także pośmiertnie i przekazana najbliższej rodzinie zmarłego policjanta.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny