MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raport z XXII Sesji Panelowej Społecznego Forum Dyskusyjnego

(kami)
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele środowisk związanych z przemysłem farmaceutycznym.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele środowisk związanych z przemysłem farmaceutycznym. Fot. sxc.hu
W czerwcu odbyła się XXII Sesja Panelowa Społecznego Forum Dyskusyjnego pod tytułem "Polityka lekowa w Polsce na tle Unii Europejskiej". Głównym punktem spotkania była debata na temat rozwiązań prawnych, jakie powinny znaleźć się w rządowym projekcie ustawy refundacyjno-cenowej.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele środowisk związanych z przemysłem farmaceutycznym, między innymi: Maciej Bogucki, Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA; Cezary Śledziewski, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego; Andrzej Tarasiewicz, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych; Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska; Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich; Dariusz Nowicki, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED oraz profesor Tadeusz Chruściel - członek Naczelnej Rady Lekarskiej.

Podczas debaty poruszano kwestie związane z projektem Ustawy o zasadach refundacji i ustalaniu cen urzędowych rzeczowych świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, przedstawionego przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego oraz KPP Lewiatan.

Wiceprezes Zarządu INFARMY Maciej Bogucki zauważył, że w wielu miejscach projekt PZPPF jest zbieżny z projektem Ustawy o refundacji i ustalaniu cen leków i wyrobów medycznych objętych świadczeniami refundacyjnymi przedstawionym przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA w lutym 2008. INFARMA popiera zawarte w projekcie PZPPF przepisy implementujące unijną Dyrektywę Przejrzystości, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż nowy projekt ustawy zawiera przepisy faworyzujące producentów leków generycznych, operuje błędnym pojęciem "leku monopolistycznego"; oraz - poprzez wprowadzenie sztywnych cen i marż leków refundowanych - zwiększy dopłaty pacjentów do produktów leczniczych.

Uczestnicy dyskusji poświęcili szczególną uwagę możliwości wprowadzenia sztywnych cen i marż leków refundowanych oraz procesowi ustalania cen i zasad refundacji leków. W trakcie dyskusji zwracano uwagę na brak analiz skutków wprowadzenia sztywnych cen i marż w Polsce, o które postuluje PZPPF, podczas gdy istnieją analizy PharmaExpert /IMS, które wskazują nie tylko na wzrost poziomu współpłacenia przez pacjentów, ale także na obniżenie opłacalności funkcjonowania małych aptek wiejskich i niezależnych hurtowni leków. Podkreślano też, że założenie możliwości obniżenia oficjalnych cen leków do poziomu obecnych cen rynkowych po rabacie nie jest możliwe ze względów ekonomicznych i w efekcie musi spowodować wzrost dopłat pacjentów. W czasie debaty zauważono, iż duże oszczędności związane z refundacją może natomiast przynieść obniżenie zbyt wysokich obecnie cen leków generycznych w Polsce.

Podkreślono fakt braku zainteresowania Ministerstwa Zdrowia dialogiem ze środowiskami farmaceutycznymi oraz konieczność kierowania się przede wszystkim dobrem pacjenta a także koniecznością usprawnienia funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, podczas podejmowania decyzji o rozwiązaniach refundacyjno-cenowych.

W debacie udziału nie wzięli zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny