MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rak prostaty – co zrobić po diagnozie

Materiały organizatora
Materiały Prasowe
Kiedy pada diagnoza – rak gruczołu krokowego i lekarze ustalą zaawansowanie choroby – przychodzi pora na decyzje terapeutyczne. W wypadku raka gruczołu krokowego istnieje jeden szczególnie istotny czynnik decydujący o sposobie leczenia – jest nim wiek chorego oraz bezpośrednio z nim związane – stan ogólny pacjenta i choroby współistniejące. Ponadto nowotwór ten przebiega zwykle bardzo powoli i jest wrażliwy na mało obciążające leczenie hormonalne – stąd w pewnych sytuacjach dopuszczalne jest nawet odroczenie leczenia.

Wczesny rak gruczołu krokowego może być leczony dwiema metodami: chirurgicznie albo radioterapią. Tylko wczesne rozpoznanie daje pełną szansę na wyleczenie, dlatego kluczowa jest regularna diagnostyka. W Polsce cały czas niemal 5000 osób rocznie umiera na ten nowotwór.

Operacja

Zabieg operacyjny polega na wycięciu gruczołu krokowego z pęcherzykami nasiennymi i regionalnymi węzłami chłonnymi. Powikłaniami leczenia chirurgicznego mogą być zaburzenia erekcji oraz nietrzymanie moczu. Czasami zdarza się zwężenie zespolenia cewkowo-pęcherzowego.

Radioterapia

Alternatywą dla leczenia chirurgicznego (zwłaszcza w przypadkach nieco bardziej zaawansowanych, bądź przy współistnieniu innych obciążeń) jest radykalna radioterapia. Często bywa ona poprzedzona wstępnym leczeniem hormonalnym.
Zasadniczo istnieją dwie metody radykalnej radioterapii raka gruczołu krokowego: brachyterapia, czyli naświetlanie śródtkankowe (źródło promieniowania wprowadza się bezpośrednio do zajętych nowotworem tkanek) oraz teleradioterapia, czyli naświetlanie z pól zewnętrznych.
W Polsce w leczeniu raka gruczołu krokowego najczęściej stosuje się brachyterapię, ale wynika to bardziej z faktu, że jest ona stosowana głównie u mężczyzn z nieco bardziej zaawansowaną chorobą, ale bez odległych przerzutów.
Po radioterapii o wiele rzadziej niż po leczeniu chirurgicznym występuje impotencja bądź nietrzymanie moczu. Problemem mogą być jednak popromienne zapalenie odbytnicy bądź pęcherza moczowego.

Obserwacja

W sytuacji, gdy guz jest mały, o niskiej agresywności i ma małe szanse na rozprzestrzenienie się poza prostatę, lekarze mogą zdecydować o rezygnacji z leczenia i skupić się tylko na obserwacji i regularnych badaniach. Jest to oczywiście decyzja konsultowana z pacjentem.

Hormonoterapia

Hormonoterapia stosowana jest głównie przed radioterapią, aby zwiększyć skuteczność obu metod i zmniejszyć rozmiary gruczołu. Trwa ona zwykle około trzech miesięcy.
Wzrost komórek gruczołu krokowego, zarówno tych prawidłowych, jak i zmienionych nowotworowo, stymulowany jest przez męskie hormony płciowe (androgeny), czyli głównie przez testosteron. Hormonoterapia ma na celu zahamowanie wpływu androgenów na ten gruczoł. Można to osiągnąć, podając leki, które sprawiają, że receptory wewnątrz komórek rakowych stają się niewrażliwe na działanie testosteronu.

Akcja Movember pod patronatem serwisu sportowy24.pl. Wspólnie walczymy z rakiem jąder i prostaty.
Więcej na

www.movember.org.pl

W aż 9 lokalizacjach w całym kraju będzie można skorzystać z bezpłatnych badań USG jąder. Na Movemberowej wyspie w galeriach handlowych będzie można również porozmawiać ze specjalistami zajmującymi się zdrowiem intymnym, nauczyć się samobadania i dowiedzieć więcej zarówno na temat raka jąder, prostaty, jak i ich diagnostyki.
30 X - Sopot Centrum 09:00 - 20:00, ul. Dworcowa 5, 81-704 Sopot
2 XI - Złote Tarasy, Warszawa 09:00 - 22:00, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa
12 XI - SkyTower Wrocław 09:00 - 21:30, ul. Powstańców Śląskich 95, 53-332 Wrocław
13 XI - Arkady Wrocławskie 10:00 - 20:00, ul. Arkady, Powstańców Śląskich 2-4, 53-333 Wrocław
19 XI - Tarasy Zamkowe, Lublin 09:00 - 21:00, al. Unii Lubelskiej 2, 20-108 Lublin
20 XI - Odrzańskie Ogrody, Kędzierzyn-Koźle 10:00 - 21:00, al. Armii Krajowej 38, 47-220 Kędzierzyn-Koźle
20 XI - Galeria Bronowice, Kraków 10:00 - 21:00, ul. Stawowa 61, 31-346 Kraków
26 XI - CH Karolinka, Opole 09:00 - 21:00, ul. Wrocławska 152/154, 45-837 Opole
27 XI - Silesia, Katowice 10:00 - 21:00, ul. Chorzowska 107, 40-101 Katowice

Artykuł powstał dzięki Affidea Polska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny