Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcze Podlasia: Od nasionka, przez sadzonkę, do drzewa

Adrian Kuźmiuk
W dzisiejszym odcinku naszej serii dowiemy się, jakie są najciekawsze - a nie zawsze znane turystom - miejsca leżące wśród lasów nadleśnictwa Krynki.

13. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Czarna Białostocka, część północna - 4 kwietnia
14. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Augustów - 5 kwietnia
15. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Augustów, część wschodnia - 6 kwietnia
16. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwa Szczebra i Suwałki - 7 kwietnia
17. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Szczebra, część wschodnia - 11 kwietnia
18. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Płaska - 12 kwietnia
19. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Głęboki Bród - 13 kwietnia
20. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Pomorze - 14 kwietnia

Poza tym leśnicy z Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku opowiedzą Państwu, o czym należy pamiętać podczas sadzenia nowych drzew. Nie wystarczy tylko wykopać dół i włożyć sadzonkę. To o wiele dłuższy proces.

Mówi się, że prawdziwy mężczyzna powinien zbudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo. Nie wgłębiając się w to, co jest łatwiejsze do spełnienia, trzeba stwierdzić, że wbrew pozorom posadzenie drzewa nie jest takie proste, jak by się mogło zdawać. Najlepiej wiedzą o tych chyba leśnicy.
- Choć najlepszym miesiącem do sadzenia lasu jest kwiecień, to przygotowujemy się do tej czynności już jesienią. Wtedy to, ze specjalnie wyselekcjonowanych drzew - tzw. drzewostanów nasiennych - pozyskiwane są nasiona. Trafiają one później do szkółek leśnych, gdzie hodowane są z nich sadzonki - mówi Ewa Majewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
W przypadku drzew iglastych, zebrane jesienią szyszki muszą być najpierw przewiezione do tzw. wyłuszczarni. - To właśnie tam, pod wpływem odpowiedniej temperatury, z szyszek wysypują się nasiona. Trzeba uważać, by w pomieszczeniu nie było za gorąco, bo nasiona zostaną zniszczone - podkreśla Ewa Majewska.

Ostrożność zalecana jest zresztą również na każdym etapie tego procesu. - Przede wszystkim podczas sadzenia nie możemy dopuścić do zeschnięcia się korzeni sadzonek. Dlatego też przed umieszczeniem w gruncie należy je trzymać przykryte wilgotnym mchem lub warstwą ziemi - twierdzi Robert Cierech, starszy specjalista ds. szkółkarstwa i hodowli lasu w RDLP Białystok.
Sadzonkę należy tak włożyć do wykopanego wcześniej dołu, by zakryć jej cały system korzeniowy i by korzenie nie były pozawijane. - W przeciwnym razie mamy mniejsze szanse na przyjęcie się drzewka - wyjaśnia Robert Cierech.

Na samym posadzeniu nie kończy się jednak praca nad młodym lasem. - Musimy dbać o to, by w pierwszych latach po posadzeniu młode drzewa nie zostały zarośnięte przez chwasty, czy też zjedzone przez zwierzęta. W tym ostatnim przypadku, stosuje się tzw. repelenty, czyli środki, w których skład wchodzą substancje zapachowe odstraszające m.in. sarny, jelenie i żubry. Repelentami smaruje się zazwyczaj wierzchołki drzew - tłumaczy Robert Cierech.

Każdy, kto chciałby posadzić własne drzewo, może przyjść na kiermasz sadzonek. Odbędzie się on w dniach 8-9 kwietnia w siedzibie leśnego zakładu usługowego Lasbud w Zaściankach przy Szosie Baranowickiej 39. Będzie można zasięgnąć rady leśników co do sposobów sadzenia, ochrony lasu przed szkodnikami, itd. Co ciekawe, każdy kto przyniesie dwa kilogramy makulatury dostanie za darmo sadzonkę drzewa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny