Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rottweiler: Przyjaciel i obrońca na całe życie

Elżbieta Suchowierska [email protected] tel. 85 748 96 57
Dorosły rottweiler osiąga wzrost od 56 do 68 cm w kłębie, a waga waha się w przedziale 42-50 kg. Kiedyś psom tej rasy przycinano ogony, od kilku lat przepisy tego zabraniają.
Dorosły rottweiler osiąga wzrost od 56 do 68 cm w kłębie, a waga waha się w przedziale 42-50 kg. Kiedyś psom tej rasy przycinano ogony, od kilku lat przepisy tego zabraniają. Fot. Archiwum hodowcy
Niesprawiedliwie nazywany "psem mordercą", wbrew obiegowej opinii, to wspaniały, bardzo inteligentny, kochający rodzinę pies. Ma silny instynkt pilnowania i obrony, ale nie szczeka bez potrzeby. Jest spokojny i zrównoważony. W obliczu zagrożenia zawsze stanie w obronie rodziny.

[galeria_glowna]

Rasa z historią

Rasa z historią

Rottweiler zaliczany jest do najstarszych ras psów. Jego pochodzenie sięga czasów rzymskich. Wykorzystywany był wówczas jako pies obrończy i pasterski. Wraz z legionami rzymskimi psy wędrowały przez Alpy. Wykorzystywane były do ochraniania ludzi. Strzegły także stad bydła, które szło wraz z wojskiem. Do podstawowych funkcji tych psów należała również ochrona i obrona posiadłości ich panów. W okolicy miejscowości Rottweil psy te spotkały się z miejscowymi i nastąpiło skrzyżowanie. W mieście Rottweil nazywano te psy Rottweiler - pies rzeźnicki. Rzeźnicy hodowali je ze względu na ich walory użytkowe, umiejętności pasterskie, siłę pociągową oraz cechy obrończe. Tak ukształtował się z biegiem czasu wybitny pies obrończy i pasterski, który znalazł zastosowanie również jako pies pociągowy w zaprzęgu. Na początku XX wieku poszukiwano odpowiedniej rasy psów dla policji. Przeegzaminowano również rottweilery. Bardzo szybko zorientowano się, że jest to pies wybitnie nadający się do zadań policyjnych. W 1910 roku rottweiler został oficjalnie uznany jako pies policyjny.

Nasze wszystkie psy mieszkają z nami w domu i są pełnoprawnymi członkami naszej rodzinny. Zwierzęta są z nami od zawsze i nie wyobrażamy sobie bez nich życia - mówi Magdalena Mąka, która wraz z mężem prowadzi domową hodowlę rottweilerów, Angaros. - Dla nich zmieniliśmy nawet miejsce zamieszkania, wyprowadzając się z miasta na wieś. Hodowla rottweilerów jest dla nas prawdziwą pasją.

Rottweiler jest psem średniej wielkości lub dużym, o krzepkiej budowie. Jego zwarta, mocna i proporcjonalna sylwetka jest odbiciem dużej siły, zręczności i wytrzymałości.
Zasadniczo jest przyjacielski i pokojowo usposobiony. Lubi dzieci, szybko się przywiązuje i jest posłuszny. Łatwy do prowadzenia i pracy. Jego powierzchowność zdradza wrodzone cechy, a zachowanie świadczy o pewności siebie, wskazuje na dużą odporność nerwową i odwagę. Reaguje bardzo uważnie na bodźce z otoczenia.

- Decydując się na psa tej rasy trzeba jednak koniecznie pamiętać, że szkolenie z zakresu PT (podstawowe szkolenie na posłuszeństwo) jest podstawą - podkreśla pani Magda. - Dzięki niemu nauczymy się tzw. instrukcji obsługi własnego psa, co pozwoli nam na lepsze panowanie nad naszym pupilem i wyeliminuje niektóre błędy wychowawcze.

Nie jest psem dla każdego. Wymaga konsekwentnego prowadzenia, jasnych reguł i - co najważniejsze - dużo miłości. Te psy wbrew pozorom bardzo tego potrzebują. Są czujne, oddane i zawsze przy swoim przewodniku.

- Jak najbardziej jest to pies rodzinny, jednak zawsze musi wiedzieć, że jego miejsce jest na samym końcu stada - podkreśla pani Magda. - Dobrze wychowany rottweiler to przyjaciel i obrońca na całe życie.

W stosunku do dzieci jest bardzo dobry, łagodny i opiekuńczy. Trzeba jednak pamiętać, że nasze pociechy muszą być także nauczone szacunku do niego (jak w przypadku wszystkich psów).

Rottweiler jest przede wszystkim psem pracy. Uwielbia spędzać czas na placu szkoleniowym ze swoim panem. Powinien być przede wszystkim psem domowym. Rottweiler może mieszkać równie dobrze w domu z ogrodem, jak i w bloku. Trzeba tylko pamiętać, żeby zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu - przynajmniej raz dziennie godzinny spacer, pozostałe mogą być krótsze.

- Rottweiler jest ciężkim psem - mówi pani Magda. - Dlatego jego dieta musi być odpowiednio dobrana i wzbogacona w białko oraz wszelkiego rodzaju preparaty na stawy (zwłaszcza w okresie wzrostu).

Jeśli chodzi o pielęgnację, rottweiler nie ma zbyt dużych wymagań. W okresie linienia wystarczy go kilka razy w tygodniu wyszczotkować.

Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. Nr 77, poz. 687) rasa ta została za taką uznana, należy więc posiadać pozwolenie na jej posiadanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny