NASZE
  GALERIE

  Białystok się buduje

  Rozwiń
  Wakacje z psem

  Wakacje z psem

  Zdjęcie autora materiału

  Kurier Poranny

  Dużemu psu najwygodniej będzie podróżować na tylnej kanapie

  Dużemu psu najwygodniej będzie podróżować na tylnej kanapie

  Wysokie letnie temperatury i duża wilgotność powietrza to idealne warunki dla rozwoju ektopasożytów. W związku z tym, że początek lata był ciepły i deszczowy, a po nich nastała fala upałów, możemy spodziewać się nie tylko inwazji komarów, lecz również zwiększonej aktywności kleszczy.
  Dużemu psu najwygodniej będzie podróżować na tylnej kanapie

  Dużemu psu najwygodniej będzie podróżować na tylnej kanapie

  - Te ostatnie, w naszych warunkach klimatycznych, zaliczane są do najgroźniejszych pasożytów, zarówno dla psa, jak i człowieka - mówi Artur Dobrzyński, lekarz weterynarii. - Przenoszą czynniki chorobotwórcze, takie jak wirusy, pierwotniaki czy bakterie, prowadzące do wielu groźnych chorób, często kończących się śmiercią zwierzęcia lub nieodwracalnymi powikłaniami.

  Do chorób tych należą np. babeszjoza (która nie poddana leczeniu szybko kończy się śmiercią zwierzęcia), borelioza, erlichioza, wirusowe zapalenie opon mózgowych i mózgu (atakujące zwierzęta i ludzi).
  Zapadalność na choroby odkleszczowe jest ściśle związana z szerokim rozprzestrzenieniem się kleszczy na terenie kraju.

  - Ich największe zagęszczenie zanotowano w części północno-wschodniej, północno-zachodniej, okolicach Sudetów, Kotliny Toruńskiej, Pogórza Śląskiego i Wysoczyzny Łaskiej - mówi Artur Dobrzyński.
  Wyjeżdżając z pupilem do krajów o cieplejszym klimacie, np. w rejon Basenu Morza Śródziemnego, powinniśmy wiedzieć, że występują tam nie tylko te same, co w Polsce choroby odkleszczowe, lecz również dodatkowe, takie jak teilerioza i hepatozoonoza.

  - Nieleczona teilerioza przebiega podobnie jak babeszjoza, której najgorszym następstwem jest trwałe uszkodzenie nerek - wyjaśnia lekarz. - Hepatozoonoza z kolei powoduje poważne uszkodzenie wątroby, płuc, szpiku kostnego i mózgu. Choroba ta jest najbardziej rozpowszechniona w Portugalii i Hiszpanii.
  Dlatego przed wyjazdem na wakacje należy zabezpieczyć naszego pupila przed atakiem kleszczy.
  - Warto poprosić weterynarza o leki, które zarówno zabijają, jak i odstraszają kleszcze - radzi Artur Dobrzyński. - Najbardziej skuteczne są te, które zawierają w swym składzie środek o nazwie permetryna.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama