UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  W wielu krajach wymagane jest, aby nasz pies miał czytelny...

  W wielu krajach wymagane jest, aby nasz pies miał czytelny tatuaż lub czip

  (zag)

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  W wielu krajach wymagane jest, aby nasz pies miał czytelny tatuaż lub czip
  Zabierając pupila w podróż poza Unię Europejskiej musimy zabrać ze sobą jego świadectwo zdrowia.
  W wielu krajach wymagane jest, aby nasz pies miał czytelny tatuaż lub czip
  - Wypełnia się je na podstawie danych z paszportu, z wpisem o ostatnim szczepieniu przeciwko wściekliźnie, bądź aktualnego zaświadczenia o szczepieniu i badaniu klinicznym - mówi Joanna Piekut, Powiatowy Inspektor Weterynaryjny w Białymstoku. - Obowiązkowe jest również świadectwo zdrowia wystawione przez powiatowego lekarza weterynarii, które kosztuje 25 zł.
  Do Stanów Zjednoczonych można wwieźć zwierzę, które nie ma jeszcze trzech miesięcy życia i nie zostało zaszczepione przeciw wściekliźnie. Wystarczy tylko na świadectwie zdrowia umieścić wpis w języku angielskim, że zwierzę jest za młode na szczepienie.

  - Na Białorusi coraz częściej zwraca się uwagę na zachowanie terminu 21 dni uzyskania ważności pierwszego szczepienia przeciwko wściekliźnie przy wwożeniu psa i kota na teren kraju - przestrzega weterynarz.

  Jeżeli zwierzę wyjeżdża z Polski na Ukrainę i wiadomo, że będzie wracać do Polski, to przed wyjazdem należy wykonać badanie miareczkowania przeciwciał.
  - Wynik badania trzeba wpisać do paszportu. Nie jest w tym przypadku jednak wymagany okres trzech miesięcy od badania do wjazdu zwierzęcia na teren UE - mówi Joanna Piekut. - Dotyczy to również wjazdu do Polski z innego kraju przez Ukrainę.

  Królikom, świnkom morskim, chomikom, myszoskoczkom, żółwiom błotnym i innym zwierzętom (oprócz psów, kotów i fretek) nie wystawia się paszportu. Tych zwierząt nie trzeba szczepić przeciw wściekliźnie i nie wymaga się również dla nich świadectwa zdrowia.

  Pamiętaj, jeżeli planujesz jechać ze swoim pupilem do takich krajów jak: Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy to musi on mieć czytelny tatuaż lub czip.

  Bez tego zwierzę nie może przebywać legalnie w tych krajach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama