UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Krwawe zabawy

  Krwawe zabawy

  Janka Werpachowska

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Krwawe zabawy
  Europejczycy dumni są ze swoich osiągnięć na polu kultury, nauki, techniki. Ba, dumni - to mało powiedziane. Podobnie jak kiedyś konkwistadorzy i misjonarze, dzisiaj też obywatele starego kontynentu chętnie narzucają swoje wzorce postępowania reszcie świata.
  Krwawe zabawy
  Jeszcze kilka lat temu my czuliśmy się jakby niepełnymi europejczykami; jeszcze tamta część Europy, funkcjonująca pod flagą ze złotymi gwiazdkami, patrzyła na nas trochę z góry. Ale to się skończyło. Mamy już swoją, europejską gwiazdkę. Możemy czuć się dumni.

  Jednak są momenty, kiedy ta europejskość mi uwiera. Momenty, bo na szczęście czasami zapominam o naszych hiszpańskich braciach, którzy nie chcą się wyrzec radości, jaką dają im publiczne spektakle okrucieństwa w czystej formie. Wino, flamenco, pyszna kuchnia, wspaniała literatura, malarstwo, architektura - a na drugim biegunie korrida i gonitwy ulicami Pampeluny.

  Bohaterami narodowymi, uwielbianymi przez tłumy, są mordercy, którzy wygrywają na arenie nierówny pojedynek z bykiem. Pięknie przystrojony kat z czerwoną muletą i szpadą staje naprzeciwko przerażonego zwierzęcia. Ma do pomocy kilku pomniejszych oprawców, którzy dręczą zwierzę, wbijając mu w kark ostre piki. Byk próbuje się bronić, ale nie ma szans. Po długo trwającej "walce" ginie. Tłuszcza na trybunach wyje z zachwytu, a kat w brokatowym wdzianku dumnie przemierza arenę. Znów udowodnił, że jest mężczyzną, prawdziwym macho. Nie mogę wyjść z podziwu, że przez tyle lat Unia Europejska toleruje to zjawisko. W wielu sprawach państwa wchodzące w skład UE musiały dostosować swoje prawo do norm obowiązujących wszystkich członków wspólnoty. Hiszpańska korrida - nie wiedzieć czemu - jest nie do ruszenia. Jak długo jeszcze ta wątpliwa rozrywka będzie przyprawiać nas, europejczyków, o rumieniec wstydu?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama