UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Kochają bezgranicznie

  Kochają bezgranicznie

  lga Prusińska Olga.Prusinska@mediaregionalne.pl tel. 85 748 74 12

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Charakter tosy w dużej mierze przypomina osobowość i mentalność dawnych samurajów, czyli bezwzględne posłuszeństwo i oddanie dla swego pana

  Charakter tosy w dużej mierze przypomina osobowość i mentalność dawnych samurajów, czyli bezwzględne posłuszeństwo i oddanie dla swego pana ©Fot. archiwum hodowcy

  To pies niezwykle szlachetny i odważny, wierny przyjaciel rodziny i jej obrońca. Jeszcze mało popularny w Polsce, jednak zdobywający coraz większe grono zwolenników.
  Charakter tosy w dużej mierze przypomina osobowość i mentalność dawnych samurajów, czyli bezwzględne posłuszeństwo i oddanie dla swego pana

  Charakter tosy w dużej mierze przypomina osobowość i mentalność dawnych samurajów, czyli bezwzględne posłuszeństwo i oddanie dla swego pana ©Fot. archiwum hodowcy

  Rasa z historią

  Pomimo swoich dużych rozmiarów tosa inu nie jest uciążliwy nawet w małym mieszkaniu. Wysokość psów (w kłębie) waha się od 60 do 80 cm, a suk od 55 do 65 cm.

  Pomimo swoich dużych rozmiarów tosa inu nie jest uciążliwy nawet w małym mieszkaniu. Wysokość psów (w kłębie) waha się od 60 do 80 cm, a suk od 55 do 65 cm.

  Rasa z historią


  Tosa inu wywodzą się z Japonii, gdzie były wykorzystywane do walk psów. Zakazano ich w 1910 roku, co omal nie doprowadziło do wyginięcia tej rasy. Jednak w czasie II wojny światowej najlepsze osobniki wysłano na północ Japonii, gdzie rasa przetrwała. Obecnie walki tosa inu są legalne w Japonii - uznawane za dziedzictwo narodowe. Współcześnie walki te odbywają się według ścisłych reguł i nie są prowadzone do śmierci jednego z psów.  To wyjątkowo ciche i spokojne psy - mówi Karol Skupiewski, właściciel domowej hodowli "Tosa od Sku.Piewskiego" w Zambrowie. - Odznaczają się odwagą i skłonnością do poświęceń, nigdy nie zawahają się stanąć w obronie swojego pana.

  Tosa inu są też bezgranicznie oddane swojej rodzinie, bardzo czułe i wierne. Wymagają bliskiego kontaktu z właścicielem. Mają silnie rozwinięty instynkt opiekuńczy, uwielbiają dzieci i są w stosunku do nich bardzo cierpliwe, tolerancyjne i wyrozumiałe.

  - Nawet najbardziej wymyślne zabawy nie są w stanie wyprowadzić ich z równowagi - zapewnia Karol Skupiewski. - Gdy poczują się zmęczone po prostu się oddalają, nie okazując zniecierpliwienia.
  Pomimo swoich gabarytów tosa inu to bardzo delikatny pies. Stara się nie być uciążliwy, chcąc jak najbardziej przypodobać się swojemu panu. Nie chce przeszkadzać swoją obecnością, a wręcz przeciwnie, stara się umilić wspólnie spędzony czas.

  - Najmniejszy sygnał, że nie są mile widziane w danej chwili odbierają bezbłędnie - zapewnia hodowca. - Nie zdarza się też, żeby były nachalne w domaganiu się pieszczot, zabawy czy jedzenia.
  Chociaż bardzo kochają swoją rodzinę, również nie okazują tego nazbyt wylewnie. Po dłuższej nieobecności pana witają go spokojnie, nie skaczą. To ważne, bo tak duży pies może niechcący przewrócić dorosłego człowieka.

  - Tym psom do szczęścia wystarczy bliski kontakt z właścicielem - mówi pan Karol. - Potrafią nawet zostawić miskę z jedzeniem, żeby móc mi towarzyszyć.

  Dlatego tosa inu nie lubią zostawać same. Mogą mieszkać i w bloku, i w domu z ogrodem - nieważne gdzie, najważniejsze, żeby mieć towarzystwo.

  - Pies zostawiony sam w domu jest smutny i żeby przeczekać ten czas przeważnie śpi - mówi Karol Skupiewski. - Jeżeli zostawimy go w ogrodzie, przez wiele godzin będzie wpatrywał się w bramę, wyczekując na powrót domowników.

  Tosa nie wymaga dużej ilości ruchu, nie jest to pies, który musi się wybiegać. Jest doskonałym pływakiem.

  Ze względu na masę, rozmiar i siłę psy tej rasy muszą być wychowywane stanowczo, ale i starannie.
  - Tosa bardzo szybko i chętnie się uczy - mówi pan Karol. - Dobrze współpracuje z przewodnikiem. Zaleca się szkolenie ich pod kątem posłuszeństwa. Właściciel nie może być osobą nerwową, powinien być konsekwentny i stanowczy.

  Tosa nie jest też uciążliwy dla naszych sąsiadów. Nie szczeka bez powodu, robi to tylko wtedy, gdy chce zaalarmować, że dzieje się coś niedobrego. Bardziej broni właściciela niż terenu, na którym się znajduje.
  - Tosa inu nie zachowuje się ani nieprzewidywalnie, ani nieobliczalnie, jest to pies bardzo zrównoważony - mówi Karol Skupiewski. - Nie jest też psem agresywnym w stosunku do ludzi. Wychodząc z nim na spacer możemy być pewni, że nikogo nie zaatakuje .

  Jednak, jak na psa obronnego przystało, na agresję może odpowiedzieć agresją.
  Tolerują inne zwierzęta, z którymi mieszkają. Samce mogą być agresywne wobec obcych psów. Mają jednak wysoki próg pobudliwości i nie dają się łatwo sprowokować.

  Ta rasa jest uznana za zdrową, ale mogą wystąpić takie schorzenia, jak dysplazja, podwinięcie powieki, zwyrodnienie stawów i kręgosłupa.

  Aby psy były zdrowe i prawidłowo się rozwijały, wymagają troskliwej opieki w pierwszym roku życia. To czas szybkiego wzrostu i nabierania masy, dlatego ich dieta powinna być bogata w mikro- i makroelementy. Wskazane jest także podawanie preparatów na wzmocnienie stawów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Wszystkie komentarze (1) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama