Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy: Wycinka drzew. Spółdzielnie muszą mieć pozwolenie.

Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Spółdzielnie i Wspólnoty Mieszkaniowe, zainteresowane wycięciem konkretnych drzew lub krzewów najpierw muszą złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na ich usunięcie w Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.
Spółdzielnie i Wspólnoty Mieszkaniowe, zainteresowane wycięciem konkretnych drzew lub krzewów najpierw muszą złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na ich usunięcie w Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Bez pozwolenia można wyciąć tylko drzewa owocowe i bardzo młode. Wiosna i jesień, to czas, kiedy administracje i spółdzielnie usuwają stare, chore drzewa. Mieszkańcy są tym faktem często oburzeni - nie wiedzą, że wycinka jest poparta stosownym pozwoleniem.

Kolejne drzewa ścięli pracownicy naszej administracji - zadzwonił do nas pan Kazimierz z osiedla Dziesięciny. - Jestem przekonany, że były one zdrowe i mogły jeszcze rosnąć kilka dobrych lat - mówił.

Poprosił nas o interwencję. Co jakiś czas z takimi prośbami zwracają się do nas kolejni Czytelnicy, z innych osiedli. Właśnie dlatego poprosiliśmy urzędników, by wytłumaczyli kiedy administracje, spółdzielnie, a nawet osoby prywatne mogą wycinać drzewa rosnące na ich terenie.

- Usunięcie drzew i krzewów następuje tylko po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na wniosek właściciela nieruchomości - zapewniła nas Beata Kołakowska z biura prasowego urzędu miejskiego.

Uzyskania takiego zezwolenia nie wymaga się w przypadku usuwania drzew owocowych lub drzew których wiek nie przekracza 10 lat.

- Spółdzielnie i Wspólnoty Mieszkaniowe, zainteresowane wycięciem konkretnych drzew lub krzewów składają do Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej wnioski o wydanie zezwolenia na ich usunięcie - tłumaczyła Kołakowska. - Następnie każdy wniosek jest indywidualnie rozpatrywany.

Pracownicy referatu ochrony środowiska podczas wizji lokalnej z administratorami spółdzielni dokonują oględzin drzew. Oceniają ich faktyczny stan zdrowotny i sanitarny. Z każdej wizji spisywany jest protokół z oględzin oraz dołączana dokumentacja fotograficzna.

- Decyzje zezwalające na usunięcie drzew lub krzewów wydawane są przede wszystkim w przypadkach gdy nie rokują one szansy na przeżycie, są obumarłe lub zagrażają bezpieczeństwu mienia i ludzi - mówiła Kołakowska.
Zdarza się, że wydawane są również zezwolenia na usuwanie drzew lub krzewów zdrowych, ale wówczas zgodnie wnioskodawca musi uiścić stosowne opłaty.

W przypadku drzew lub krzewów znajdujących się w centrum miasta zezwolenia na ich usunięcie wydaje Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Informacje dotyczące już wydanych i uprawomocnionych decyzji zezwalających na usunięcie drzew lub krzewów można znaleźć na stronie internetowej portalu www.ekoportal.gov.pl, w zakładce "wyszukiwanie kart informacyjnych".

W tym roku wydane zostały decyzje o usunięciu drzew, m.in. na ulicach: Starobojarskiej, Słonimskiej, Palmowej 10, Białowieskiej 20, czy Kopernika 69. Decyzję o terminie wycinki podejmują właściciele posesji, na których te drzewa rosną.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny