Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Aleksander Wiaczesław Demiaszkiewicz

(baj)
Prof. Aleksander Wiaczesław Demiaszkiewicz
Prof. Aleksander Wiaczesław Demiaszkiewicz Archiwum prywatne
Jubileusz wybitnego profesora. W lutym obchodzi 60. rocznicę urodzin.

Białowieża wydała na świat wielu naukowców, w tym kilku profesorów. Wśród nich najmłodszy jest prof. dr hab. nauk weterynaryjnych, parazytolog, Aleksander Wiaczesław Demiaszkiewicz - syn znanego i cenionego w Białowieży weterynarza, długoletniego pracownika BPN - Wiaczesława Demiaszkiewicza (1907-1990). W lutym Profesor obchodzi 60. rocznicę urodzin, jest więc okazja do zaprezentowania jego sylwetki Czytelnikom.

A. W. Demiaszkiewicz urodził się 18 lutego 1952 r. W 1977 r. ukończył Wydział Weterynaryjny SGGW w Warszawie. Po studiach krótko pracował w Państwowym Zakładzie Leczniczym dla Zwierząt w Białowieży. Potem, w 1979 r., przeszedł do Instytutu Parazytologii PAN w Warszawie, gdzie obecnie jest dyrektorem ds. naukowych. Kieruje Pracownią Parazytoz Zwierząt Dzikich. Habilitował się w 1996 r. Tytuł profesora otrzymał w 2001 r.

Profesor jest członkiem Komitetu Parazytologii PAN, Rady Naukowej Instytutu Parazytologii PAN, Komisji ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii oraz Krajowym Kierownikiem Specjalizacji Lekarsko-Weterynaryjnej "Choroby zwierząt nieudomowionych". W latach 1991-1994 był sekretarzem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego, a od 2004 r. jest tam członkiem Komisji Faunistycznej. W latach 2000-2007 był członkiem Rady Naukowej ZOO w Warszawie. Jest współzałożycielem zarządu Polskiego Związku Hodowców Jeleniowatych. Należy do Scandinavian-Baltic Society for Parasitology.

A. W. Demiaszkiewicz opiekuje się studentami i naukowcami zdobywającymi wyższe stopnie naukowe. Był promotorem w trzech przewodach doktorskich, a także recenzentem licznych prac licencjackich, doktorskich, habilitacyjnych oraz do tytułu profesora. Opiniował też liczne projekty badawcze i publikacje naukowe.

Jest autorem lub współautorem ponad 220 publikacji. Duża część jego badań związana jest z Puszczą Białowieską. Dzięki 30-letnim badaniom jego zespołu żubr został uznany za najlepiej zbadany pod względem parazytologicznym gatunek dużego przeżuwacza.

Za osiągnięcia naukowe został wyróżniony Nagrodą Sekretarza Naukowego PAN oraz odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. W 2008 r. otrzymał godność członka honorowego Wszechrosyjskiego Towarzystwa Helmintologów Rosyjskiej Akademii Nauk.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny