Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo w firmie: jak się koryguje faktury wewnętrzne

(opr. peż)
Zasady poprawiania danych liczbowych (wielkości i kwoty podatku VAT) oraz innych błędów popełnionych w części zasadniczej faktury wewnętrznej, są identyczne jak przy korektach faktur zwykłych - podpowiada Edward Kosakowski..
Zasady poprawiania danych liczbowych (wielkości i kwoty podatku VAT) oraz innych błędów popełnionych w części zasadniczej faktury wewnętrznej, są identyczne jak przy korektach faktur zwykłych - podpowiada Edward Kosakowski..
Przypomnijmy, faktury wewnętrzne służą głównie do dokumentowania niektórych czynności objętych opodatkowaniem VAT, gdy szczególny charakter tych czynności nie jest objęty obowiązkiem udokumentowania ich „zwykłą” fakturą VAT - wyjaśnia Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy, prezes Kancelarii Księgowo-Audytorskiej Buchalteria w Białymstoku.

Dotyczy to np. nieodpłatnego przekazania towarów lub świadczenia usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), importu usług.

Szczegółowy zakres tych przypadków określa art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.

Zasady poprawiania danych liczbowych (wielkości i kwoty podatku VAT) oraz innych błędów popełnionych w części zasadniczej faktury wewnętrznej, są identyczne jak przy korektach faktur zwykłych. Oznacza to, że zmiany te dokumentuje się za pomocą tzw. faktur wewnętrznych korygujących. Rozstrzyga o tym § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28.11.2008 r. w sprawie faktur.

W tym kontekście treść faktury wewnętrznej korygującej powinna być niemal identyczna, jak treść faktury korygującej VAT (z uwzględnieniem odstępstw, o których mowa w § 23 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z 28 listopada 2008 r.).

Najistotniejszym jest, aby faktura wewnętrzna korygująca - oprócz danych identyfikujących sprzedawcę i nabywcę - wskazywała na tytuł korekty, określała wartości faktury przed korektą i po korekcie oraz kwoty korekty podstawy opodatkowania, kwoty podatku i wartości brutto.

Faktury wewnętrzne korygujące zasadniczo są wystawiane w związku z otrzymanymi od kontrahentów zagranicznych korektami faktur pierwotnych. potwierdzających dokonanie czynności, na podstawie których podatnik zobowiązany był do wystawienia faktury wewnętrznej.

Zobacz: Dziś księgowy to strateg, nie liczydło.

Wystawione przez kontrahenta zagranicznego faktury korygujące dotyczą zdarzeń objętych fakturami pierwotnymi, które są wyceniane według reguł określonych w prawie podatkowym (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT). Dlatego też według tych samych kursów i zasad co pierwotne faktury wewnętrzne, wycenia się faktury wewnętrzne korygujące, tj. według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Korekta faktury wewnętrznej wymaga też odpowiedniego skorygowania rozliczeń VAT (zwiększenia bądź zmniejszenia VAT należnego rozliczonego fakturą wewnętrzną pierwotną). Przy czym, o ile okaże sie, że podatek pierwotny po korekcie powinien być zmniejszony, podatnik może to zrobić. Natomiast jeśli okaże się, że podatek VAT po korekcie należy zwiekszyć, podatnik musi to zrobić.

Zobacz: Leasing – wiele korzyści, mało formalności

Nieprawidłowe wystawienie faktury wewnętrznej z wykazaną kwotą VAT należnego, nie rodzi jednak obowiązku jego zapłaty w trybie art. 108 ust.1 ustawy o VAT (por. wyrok WSA z 7.03.2010 r., III SA/Wa 2200/09).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny