MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownik najsłabszym ogniwem zabezpieczeń

Redakcja
Serwisy społecznościowe i networkingowe zaczynają przysparzać coraz więcej zmartwień administratorom danych w firmach. 63 proc. z nich uważa, że pracownicy firm udostępniają zbyt wiele danych personalnych na wspomnianych stronach.

 

Badanie "Sophos Security Threat Report" pokazuje również powody takich obaw oraz potencjalne zagrożenia wynikające z tej beztroski. Niestety Polska jawi się w czołówce niechlubnych zestawień tego raportu.

Jak wynika z raportu firmy Sophos, 33,4 proc. pracowników badanych firm otrzymało spam poprzez serwis społecznościowy, a 21 proc. padło ofiarą phishingu. Największy niepokój budzi jednak fakt, że odpowiednio 23,6 proc. i 27,9 proc. z nich nie miało pojęcia o tym, że stało się ofiarą oszustwa.

Firmy są mimo wszystko świadome takich niepożądanych działań ze strony swoich pracowników i starają się nimi walczyć. Połowa badanych przedsiębiorstw blokuje dostęp do serwisów społecznościowych całkowicie lub częściowo.

Jednak według ekspertów z Sophos takie działanie ma również swoje wady. Całkowity brak dostępu do ulubionych stron może spowodować, że pracownicy będą starać się obejść zabezpieczenia, co może spowodować jeszcze większe zagrożenie dla firmy, niż na przykład umożliwienie takiego dostępu w ograniczonym zakresie lub czasie, chociażby w porze obiadowej.

Raport firmy Sophos wskazuje też kraje, na których stronach znajduje się najwięcej złośliwego oprogramowania. W 2009 liderem tego niechlubnego zestawienia jest USA (39,6 proc.), wyprzedzając Chiny (14,7 proc.) i Rosję (6,3 proc.). W pierwszej dziesiątce, na pozycji 9. znalazła się Polska. Sophos informuje, że na stronach hostowanych w naszym kraju znajduje się 2,3 proc. wszystkich złośliwych programów.

Znaleźliśmy się również w czołówce drugiego zestawienia Sophos - krajów, z których rozsyłana jest największa ilość spamu. Pierwsze miejsce ponownie przypadło w tym rankingu Stanom Zjednoczonym, odpowiedzialnym za wysyłkę 15,7 proc. całego spamu. Na drugiej pozycji znalazła się Brazylia (10,7 proc.), na trzeciej Chiny (6 proc.) a Polska na miejscu 8. z 3,4 proc. udziałem w światowej wysyłce spamu.

Mimo powyższych, bądź co bądź zatrważających, informacji około 65 proc. użytkowników sieci podkreśla, że zna się w mniejszym lub większym stopniu na bezpieczeństwie. Eksperci nie są już tego tacy pewni.

źródło: Dziennik Internautów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny