Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy za zniesieniem święta Trzech Króli

Strefa Biznesu Gazeta Lubuska
Święto Trzech Króli od ubiegłego roku stało się u nas dniem wolnym od pracy.

To wyjątkowe święto, bo już jest przyczyną skarg do Trybunału Konstytucyjnego zarówno ze strony pracodawców, jak i związków zawodowych.

Dyskusje nad przywróceniem święta Trzech Króli jako dnia wolnego trwały kilka lat, od 2008 r. Parlament zajął się tym po złożeniu projektu ustawy obywatelskiej z podpisami 500 tys. Polaków. Inicjatywę poparł episkopat. I zaczęły się spory. Pracodawcy i organizacje biznesowe wyliczali straty, które poniesie gospodarka po zwiększeniu liczby dni wolnych w ciągu roku. Obrońcy tradycji przypominali wagę tego święta dla ludzi wierzących. 6 stycznia był w Polsce do 1960 r. dniem wolnym od pracy.

Nowe zapisy zaczęły obowiązywać od stycznia ub. roku. Ledwo weszły w życie, zostały podważone przez organizacje pracodawców i związkowców. I tak największa w kraju organizacja biznesowa PKPP Lewiatan zaskarżyła ustawę do Trybunału Konstytucyjnego jako niekonstytucyjną, bo uważała, że dodatkowy dzień wolny spowoduje u przedsiębiorców straty roczne rzędu 900 mln zł. Wpisała też te zmiany na Czarną Listę Barier w rozwoju biznesu. - Nie stać nas na jeszcze jeden dzień wolny od pracy - mówili wtedy ekonomiści.

Zobacz także. Dni wolne w 2012 roku - aż siedem długich weekendów!

Pod koniec grudnia ub. roku Trybunał odrzucił skargę Lewiatana i stwierdził, że organizacja nie może składać takich wniosków, bo nie ma takich umocowań prawnych. - I na tym nasze możliwości protestu się kończą - komentował w środę Jacek Adamski, ekonomista z Lewiatana. - Wiemy, że finansowo ten dodatkowy dzień wolny najbardziej odczuły sieci handlowe. Zakłady przemysłowe z ciągłą produkcję też. Właściciele muszą ją przerywać, a ponoszą koszty stałe, jak ogrzewanie, ochrona. Zawsze mniejsza liczba dni roboczych ma niekorzystny wpływ na wyniki finansowe.

Adamski podaje przykład Portugalii, która od tego roku z powodu trudnej sytuacji gospodarczej zniosła cztery dni państwowych świąt.

Z zupełnie innego powodu niż pracodawcy nowe przepisy oprotestowali związkowcy z Solidarności. - Ustanowienie Trzech Króli dniem wolnym od pracy związane było ze zmianą innego przepisu pod naciskiem pracodawcówi. - Od stycznia 2011 zlikwidowano prawo pracownika do dnia wolnego za święto, które przypadało w sobotę. To nie ma znaczenia w zakładach, gdzie ludzie pracują od poniedziałku dla piątku, ale nie wszędzie tak jest. I ludzie wtedy tracą. Naszym zdaniem ta zmiana jest niesprawiedliwa społecznie.

W grudniu ub. roku Prokuratura Generalna przyznała rację Solidarności, ale związek czeka jeszcze na stanowisko marszałka Sejmu i decyzję Trybunału Konstytucyjnego. - Jako związek mamy obowiązek dbania o prawa pracownicze - mówi Drewka-Doberstein. - Chociaż nie mieliśmy w regionie skarg z powodu zmiany tych przepisów, bo pewnie ludzie się z tym pogodzili.

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI
Obchodzone jest na cześć mędrców, którzy przybyli do Betlejem w poszukiwaniu króla. Kacper, Melchior i Baltazar, czyli Trzej Królowie, to mędrcy ze Wschodu (Stary Testament). Według Ewangelii Świętego Mateusza przybyli do Jerozolimy, aby pokłonić się małemu Jezusowi, o którym dowiedzieli się z przepowiedni. W Kościele katolickim święto obchodzone jest 6 stycznia, a w prawosławnym 6 lub 19 stycznia.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny