MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca. Za nadgodziny trzeba płacić

Piotr Walczak [email protected] tel. 85 748 96 60
Liczba naruszeń przepisów czasu pracy u kontrolowanych przez PIP pracodawców w województwie podlaskim
Liczba naruszeń przepisów czasu pracy u kontrolowanych przez PIP pracodawców w województwie podlaskim
Sporo podlaskich firm łamie w tym zakresie przepisy. W 2010 roku Państwowa Inspekcja Pracy wykryła, że w ponad tysiącu skontrolowanych zakładów nie były przestrzegane normy czasu pracy. Zdaniem inspektorów, jest to istotny problem już od kilku lat.

Nierzetelne prowadzenie lub brak ewidencji czasu pracy, niezapewnianie pracownikom wymaganego odpoczynku dobowego czy zatrudnianie w godzinach nadliczbowych powyżej dopuszczalnych limitów – to tylko kilka przykładów uchybień, jakie zauważają inspektorzy podczas kontroli dotyczących czasu pracy w przedsiębiorstwach.

Podkreślają też, że naruszenia dotyczące ewidencji czasu pracy (ponad 16 proc. firm objętych kontrolami) świadczy o tym, iż spora część pracodawców nadal ukrywa rzeczywisty czas pracy.**Dzieje się tak głównie w małych, prywatnych zakładach, często handlowo-usługowych oraz w budownictwie.**

Zobacz także. Praca. Czy urlopem zapłacimy za chorobę?

Na uwagę zasługuje, że niewielu przedsiębiorców łamie zakaz handlu w święta. Kontrole wykazały, że w 2010 r. zrobiło to tylko trzech pracodawców. Zdaniem ekspertów z inspekcji pracy, przyczynami łamania przepisów są m.in. ich nieznajomość, zła sytuacja finansowa firm oraz celowe omijanie prawa, aby obniżyć koszty zatrudnienia pracowników i osiągnąć maksymalny zysk w jak najkrótszym czasie.

Krzysztof Rezanow z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku przypomina, że czas pracy wynosi przeciętnie w okresie rozliczeniowym 40 godzin tygodniowo. Podstawowa norma w ciągu dnia to osiem godzin. Za pracę w godzinach nadliczbowych należy się w dniach roboczych 50-procentowy dodatek do wynagrodzenia za godzinę. W przypadku niedziel, świąt i pracy w nocy jest to 100 proc.

– Trzeba podkreślić, że jeżeli sobota jest dniem wolnym, a pracownik wykonuje obowiązki służbowe, powinien otrzymać dzień wolny w okresie rozliczeniowym – tłumaczy Marek Wojciechowski, starszy specjalista w Sekcji Prawnej OIP w Białymstoku.

Z kolei za pracę w niedzielę, dzień wolny trzeba odebrać w poprzedzającym lub następnym tygodniu.

Zobacz także. Umowa na czas nieokreślony. Firmy niechętnie zatrudniają na stałe

Raz w tygodniu pracownik ma prawo do 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. W ciągu doby jest to 11 godzin. Żadne obowiązki służbowe nie mogą tego naruszyć. Trzeba pamiętać, że osoba, która pracowała trzy niedziele pod rząd, czwartą powinna mieć wolną. Chyba, że zatrudniona jest w systemie pracy weekendowej.

Warto dodać, że pracujący w porze nocnej powinien otrzymywać dodatek w wysokości 20 proc. minimalnego wynagrodzenia.

 

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny