MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca. CV i list motywacyjny muszą się różnić

(agsa)
List motywacyjny daje kandydatowi szansę na dodatkowe zaprezentowanie się pracodawcy
List motywacyjny daje kandydatowi szansę na dodatkowe zaprezentowanie się pracodawcy
List motywacyjny nie może być streszczeniem życiorysu. Zadbajmy o jego jakość.

Nam naprawdę nie chodzi o to, by mnożyć papiery na biurku – podkreśla Katarzyna Malinowska, psycholog, specjalizująca się w rekrutacji pracowników.

CV to po prostu życiorys, który dla ułatwienia pracy rekrutującemu piszemy w punktach – dodaje Katarzyna Malinowska. – List motywacyjny jest swego rodzaju prośbą o przyjęcie do pracy. Musimy w nim pokazać, dlaczego to właśnie my nadajemy się na to stanowisko.

Zobacz także. Praca / zatrudnienie. Jak znaleźć dobrego pracownika.

Jedyne informacje, jakie trzeba powtórzyć, to dane osobowe. Błędne jest myślenie, że skoro oba dokumenty wkładamy do jednej koperty, czy załączamy do jednego e-maila, to możemy pominąć dane w jednym z dokumentów.

O wiele łatwiej będzie nam zabrać się za pisanie, jeśli zrozumiemy, że tworzone dokumenty mają inne zadania do spełnienia.

W CV przedstawiamy suche fakty. Piszemy samą prawdę, a wszystkie dane dokładnie systematyzujemy, przede wszystkim chronologicznie. To dokument, który tworzymy w punktach, według ściśle określonego wzoru – tłumaczy Malinowska.

Dzięki usystematyzowaniu i standaryzacji osoba rekrutująca ma szanse prześwietlić kandydata od stóp do głów i porównać go do innych ubiegających się o to samo stanowisko.

Zobacz także. Praca / rozmowa kwalifikacyjna. Jak się przygotować.

List motywacyjny jest bardziej subiektywny. Tu jest miejsce, by napisać coś od siebie, by przekazać rekrutującemu informacje, na które nie było miejsca w CV. Tu piszemy o tym, dlaczego zależy nam na pracy akurat na tym stanowisku i akurat w tej firmie. W liście motywacyjnym możemy napisać o swoich cechach charakteru, które mogą się przydać nam w pracy.

Zanim przystąpimy do pisania warto wypisać w punktach informacje, które chcemy podać.

To pomoże w ich logicznym rozplanowaniu. Nie tylko ułatwi lekturę naszego listu, ale i podniesie naszą ocenę w oczach potencjalnego pracodawcy.

Możemy wykazać się też znajomością firmy, pisząc np. o tym, przy jakim produkcie chcielibyśmy pracować. – Możemy napisać o swoim zapale i ambicjach, nawet jeśli nie podeprzemy się tu swoim doświadczeniem zawodowym. Dlatego ten list motywacyjny jest taki ważny – podpowiada Katarzyna Malinowska.

Jednocześnie przestrzega, by nie wpaść w manierę wypisywania pięknie brzmiących, ale nic nie znaczących frazesów typu: „Jestem otwarty na nowe możliwości”, „Uważam, że wniosę wkład w rozwój państwa firmy”.

Pamiętajmy również, że list motywacyjny nie powinien być dłuższy niż jedna strona formatu A4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny