Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spaliło się 15 hektarów powierzchni łąk i trzcinowisk [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
Niespełna dwa lata po wielkim pożarze, jaki miał miejsce w Biebrzańskim Parku Narodowym, znów doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Wczoraj, 56 strażaków prowadziło akcję gaśniczą w okolicach miejscowości Jaziewo (pow. augustowski). Łącznie spaleniu uległo około 15 ha powierzchni łąk i trzcinowisk

Prowadzenie akcji gaśniczej utrudniała specyfika terenu (grząskie podłoże, poprzecinane licznymi ciekami). Nie było możliwości wykorzystania samochodów gaśniczych w bezpośrednim miejscu pożarów. Strażacy dojeżdżali z miejscowości Jaziewo lekkimi samochodami z napędem terenowym, a następnie pieszo udawali się do celu.

Pożar ugaszono głównie przy wykorzystaniu tłumic. Działania gaśnicze były prowadzone w natarciu z różnych kierunków tak aby pożar nie rozprzestrzenił się na większy obszar BPN.

W działaniach brało udział 16 zastępów i 56 strażaków zarówno z OSP jak i PSP. Wykorzystano również dron, stanowiący wyposażenie Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku, który monitorował obszar pożaru i pomagał odnaleźć wszystkie zarzewia ognia. Na miejsce przybyli pracownicy BPN oraz patrol Policji.

Niestety okoliczności pożarów, dwa odrębne źródła w niedalekiej odległości i praktycznie w tym samym czasie, wskazują, że mogło kolejny raz dojść do podpalenia. Sprawę wyjaśni Policja w osobnym postępowaniu.

Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej. Mimo sukcesywnego przypominania o obowiązującym całkowitym zakazie wypalania, ludzie zdają się być głusi na wszelkie apele. Wśród wielu ludzi nadal panuje błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne

Państwowa Straż Pożarna przypomina, że wbrew obiegowej opinii wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rokrocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

W Podlaskiem w mijającym tygodniu także było kilkadziesiąt niebezpiecznych zdarzeń związanych z wypalaniem traw. Największe zniszczenia powstały w gminie Michałowo, gdzie spaliło się 60 hektarów łąk i lasów oraz 13 domków letniskowych nad zalewem Siemianówka.

Pożar nad Zalewem Siemianówka. Strażacy nadal dogaszają zgliszcza 13 budynków, które spłonęły po pożarze łąk i lasu [ZDJĘCIA]

Duży pożar w gminie Michałowo. Spłonęła część lasu i 13 domków letniskowych nad Siemianówką między Budą, a Cisówką

Duży pożar w gminie Michałowo. Spłonęła część lasu i 13 domk...

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny