Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady. Opodatkowanie przedpłat otrzymanych na poczet przyszłych dostaw towarów i usług

Redakcja
Podane zasady odnoszą się wyłącznie do zaliczek (przedpłat) na poczet dostaw towarów (rzeczy ruchomych i nieruchomości) i usług - podkreśla Edward Kosakowski.
Podane zasady odnoszą się wyłącznie do zaliczek (przedpłat) na poczet dostaw towarów (rzeczy ruchomych i nieruchomości) i usług - podkreśla Edward Kosakowski.
Zaliczki – przedpłaty, zadatki – na poczet przyszłych dostaw towarów i usług, pobierane przez przedsiębiorców od ich nabywców (klientów) przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, stały się w obecnej praktyce działalności gospodarczej niemal regułą – twierdzi Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy, prezes Kancelarii Księgowo-Audytorskiej Buchalteria w Białymstoku.

Z jednej bowiem strony stanowią one finansowe „przypieczętowanie” zawartej umowy lub złożonego zamówienia, z drugiej służą często dostawcy towarów i usług na pokrycie całości lub części wstępnych wydatków, związanych z przygotowaniem się do wykonania zamówienia.

Otrzymana zaliczka na poczet należności za świadczenie, które ma być wykonane w przyszłości, dla celów podatku VAT musi być udokumentowana fakturą VAT (wystawianą nie później niż siódmego dnia od daty jej otrzymania) i opodatkowana według stawki VAT właściwej dla dostawy danego towaru lub usługi. Stanowi ona cenę brutto uwzględniającą należny podatek VAT. Jego wysokość oblicza się według formuły: Kp = (Zb x Sp)/(100 + Sp), gdzie:

  • Kp to kwota podatku przypadająca od otrzymanej zaliczki,
  • Zb to kwota pobranej zaliczki brutto,
  • Sp to stawka podatku.

Natomiast dla celów podatku CIT i PIT przedpłaty otrzymane na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, nie są zaliczane do przychodów podatkowych. Ale tylko wtedy, gdy wpłaty te można przyporządkować do konkretnych dostaw lub usług o określonym terminie płatności. Nie wpływają one również na wynik finansowy podatnika.

Otrzymana w formie zaliczki – przedpłaty – zapłata na poczet przyszłych dostaw towarów, wyrobów czy usług (także wtedy, gdy wystawiono na nią fakturę VAT), staje się przychodem podatkowym z działalności gospodarczej z chwilą wykonania świadczenia uzasadniającego powstanie „wymagalnej” wierzytelności, tj. po zrealizowaniu dostawy towarów lub usług.

U nabywcy towarów i usług zaliczki wpłacone na poczet dostaw towarów (wyrobów) i usług nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie wiążą się z osiągniętym przychodem. Nabywca zalicza je do kosztów podatkowych – na identycznych zasadach jak dostawca – po zrealizowaniu dostawy towarów lub usług.

Podane zasady odnoszą się wyłącznie do zaliczek (przedpłat) na poczet dostaw towarów (rzeczy ruchomych i nieruchomości) i usług, nie obejmują swoim zakresem np. zbycia prawa majątkowego wynikającego z instrumentów finansowych, co oznacza iż otrzymane kwoty na poczet zbycia takiego prawa, stanowią przychód podatkowy ustalany na zasadzie kasowej, tj. z chwilą otrzymania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny