Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomogli, by Białystok zajął trzecie miejsce w walce o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Teraz zostali nagrodzeni

OPRAC.: wal
Wiceprezydent Przemysław Tuchliński wręczał nagrody rowerzystów przy stacji BIKeRa na placu Niepodległości (dwoje laureatów było nieobecnych, w imieniu jedno nagrodę odebrała córka)
Wiceprezydent Przemysław Tuchliński wręczał nagrody rowerzystów przy stacji BIKeRa na placu Niepodległości (dwoje laureatów było nieobecnych, w imieniu jedno nagrodę odebrała córka) UM/Maciej Jakowiak
Sześcioro rowerzystów najmocniej przyczyniło się do tego, by Białystok stanął na najniższym podium Pucharu Rowerowej Stolicy Polski w kategorii miast powyżej 200 tysięcy. Teraz zostali docenieni przez prezydenta.

W czerwcu odbyła się 4. edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, w której udział wzięło 56 miast (od samego początku uczestniczy w niej Białystok). W tym roku było 48 tys. uczestników, którzy wykręcili na rowerach 8,4 mln km, zliczonych w aplikacji „Aktywne Miasta”. W Białymstoku było ponad 500 uczestników, którzy wykręcili ponad 83 tys. km.

Białystok zajął 3. miejsce w rywalizacji, w kategorii miast powyżej 200 tys. mieszkańców. Natomiast w ogólnej rywalizacji – 47. miejsce. Puchar trafił do Białej Podlaskiej.

Sześciorgu najaktywniejszym rowerzystom i rowerzystkom prezydent ufundował zestawy gadżetów rowerowych i vouchery do sieci sklepów sportowych, o wartości 700, 500 i 300 zł. W tym roku pierwsze miejsce wśród kobiet kręcących kilometry dla Białegostoku zajęła pani Katarzyna Demianiuk, która przejechała 2017,94 km.

- Zajęło mi to miesiąc - mówiła laureatka. - Głównie rowerem dojeżdżam do pracy, czasem na zakupy, a także dookoła Białegostoku: Tykocin, Michałowo, Supraśl.

Na drugim miejscu znalazła się pani Natalia Szewczyk z wynikiem 1911,59 km. Na trzecim miejscu uplasowała się pani Ewa Czajkowska, która przez cały czerwiec przejechała na rowerze 1167,54 km.

- Jeżdżę rowerem dla przyjemności, trochę rehabilitacji - mówiła. - Ponadto w czasie tych przejażdżek poznałam mnóstwo ciekawych miejsc.

Pierwsze miejsce w kategorii mężczyzn, w tym roku zajął Jarosław Siemieniuk z wynikiem 4444,56 km. To rekordzista – brał udział we wszystkich edycjach konkursu i za każdym razem wykręcał najwięcej kilometrów dla Białegostoku. Drugie miejsce zdobył Mariusz Dallemura z wynikiem 2052,37 km.

- Każdy, kto jeździ rowerem, wie, że jest to duża frajda - przyznał.

Trzecie miejsce zajął Krzysztof Kajkowski po przejechaniu 1902,14 km.

- Jazda na rowerze była moją pasją od zawsze, a od ośmiu lat jako rehabilitacją - przyznał pan Krzysztof.

Do końca 2021 r. Miasto Białystok wybudowało ponad 162 km ścieżek i ustawiło 821 stojaków na 165 parkingach rowerowych. W ubiegłym roku powstała chociażby podwieszana ścieżka wzdłuż ulicy Kalinowskiego, i inne, np. wzdłuż ulic Kaczorowskiego, Marjańskiego, Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego, Bitwy Białostockiej, Słonecznej, Mickiewicza – na różnych odcinkach.

Aktualnie w budowie są ścieżki o łącznej długości ponad 3 km: przy ulicy Depowej, przy budowanym przejściu podziemnym pod torami, przy budowanym węźle intermodalnym. Planowane są budowy ścieżek na odcinkach wzdłuż ulic: Ciołkowskiego, Marczukowskiej, Waszyngtona/Zwierzynieckiej/Wesołej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny