MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Romana Dmowskiego powstanie w Białymstoku. Radni przyjęli uchwałę

Tomasz Mikulicz
Roman Dmowski będzie miał pomnik w Białymstoku
Roman Dmowski będzie miał pomnik w Białymstoku Biblioteka Kongresu USA
Pomnik Romana Dmowskiego, likwidacja gimnazjów, śmieci w domach jednorodzinnych i ulica Jacka Kaczmarskiego - takimi tematami zajmowali się radni na poniedziałkowej sesji rady miasta.

Pomnik Romana Dmowskiego

Radni debatowali nad poparciem inicjatywy powstania w Białymstoku pomnika Romana Dmowskiego, firmowanej przez Dariusza Wasilewskiego, radnego komitetu Truskolaskiego.

Chce on, by pomnik stanął naprzeciwko kościoła św. Rocha. Bo - jak powtarzał w płomiennym przemówieniu - Dmowski był postacią wybitną. Obruszył się na to Wojciech Koronkiewicz, radny SLD. Cytował m.in. niepochlebne wypowiedzi Dmowskiego w stosunku do Żydów.

- Co to znaczy: „Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie”? Nigdy nie zastanawiałem się, czy moje obowiązki są polskie. Czy takie stwierdzenie autorstwa Dmowskiego nie prowadzi do hasła: Polska dla Polaków? - pytał.

Wtórował mu Sławomir Nazaruk, radny Forum Mniejszości. - Zostawmy historię w spokoju. W dzisiejszej Polsce odradza się ruch narodowy. Czy jako Polak pochodzenia białoruskiego mam się obawiać? A co mają powiedzieć Tatarzy czy Litwini mieszkający w Polsce? - również dramatycznie pytał radny.

Dariusz Wasilewski mówił, że w Polsce są prawosławni Polacy, tak jak na Białorusi katoliccy Białorusini. Podkreślał, że stawianie pomnika nie jest sprawą polityczną.

- Roman Dmowski był tak wielką postacią, że nie można go przypisać do żadnego obozu. Jarosław Kaczyński zaczytywał się w młodości pismami Dmowskiego, a Józef Oleksy poparł oddanie mu hołdu przez Sejm - mówił.

Uchwała została przyjęta. Nie oznacza to, że radni czy prezydent wyłożą na pomnik pieniądze. Ma być budowany ze zbiórek.

O likwidacji gimnazjów

Radny PO Tomasz Janczyło zaproponował przyjęcie stanowiska przeciwko zapowiadanej przez rząd likwidacji gimnazjów.

Mimo że projekt nie miał szans na akceptację, bo większość w białostockiej radzie miejskiej ma PiS, wywiązała się dyskusja. Janczyło mówił, że rząd chce likwidować szkoły i zwalniać nauczycieli.

- To niepotrzebne nakręcanie spirali strachu - odpowiadała Agnieszka Rzeszewska, radna PiS. Dodała, że gimnazja nie spełniają swojej roli. Potwierdzał to jej partyjny kolega Paweł Myszkowski. - W mojej 15-letniej pracy jako nauczyciel akademicki obserwowałem coraz niższy poziom wiedzy, jaką ma młodzież rozpoczynająca studia - mówił.

Śmieci w domach jednorodzinnych

Na sesji przyjęto także uchwałę o śmieciach w zabudowie jednorodzinnej.

Już od 1 stycznia przyszłego roku będą one częściej odbierane niż dotychczas. Po odpady suche śmieciarka przyjedzie nie jak teraz raz na miesiąc, ale raz na dwa tygodnie. Podobnie zresztą jak po odpady zielone w okresie od marca do listopada włącznie, a w grudniu i styczniu - raz w miesiącu. Bez zmian pozostanie odbiór odpadów mokrych - też jest to raz na dwa tygodnie.

Ulica Jacka Kaczmarskiego

Radni przyjęli również nazwę łącznika między al. Solidarności a ul. Broniewskiego.

Ulica będzie nosiła imię słynnego barda Jacka Kaczmarskiego. Z inicjatywą wyboru takiego patrona wystąpiła „Solidarność”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny