Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Dzień Bluesa w Białymstoku już 18 września. Na Alei Bluesa pojawią się nowe nazwiska, a w Famie wystąpią legendy polskiej muzyki

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Polski Dzień Bluesa w Białymstoku obchodzony będzie 18 września. Z tej okazji zaplanowano koncerty w Famie i odsłonięcie nowych tablic na Alei Bluesa.
Polski Dzień Bluesa w Białymstoku obchodzony będzie 18 września. Z tej okazji zaplanowano koncerty w Famie i odsłonięcie nowych tablic na Alei Bluesa. Materiały prasowe/BOK
Święto miłośników bluesowych brzmień będzie obchodzone 18 września dzięki Białostockiemu Ośrodkowi Kultury i Fundacji M.I.A.S.T.O. Białystok. Z tej okazji na Alei Bluesa pojawią się 4 nowe tablice. Wieczorem zaś w kawiarni Fama wystąpią legendy polskiego bluesa.

Polski Dzień Bluesa to święto ustanowione przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe. Jako jego datę wybrano 16 września - rocznica urodzin bluesowej legendy B.B. Kinga. Z tej okazji w całym kraju odbywają się wydarzenia celebrujące muzykę - koncerty, festiwale, spotkania i wystawy.

W Białymstoku muzykę bluesową zaczęto bardziej celebrować od roku 2008, który ogłoszono rokiem bluesa. Wtedy też z inicjatywy Fundacji M.I.A.S.T.O. Białystok powstała Aleja Bluesowa - specjalne miejsce na pasażu łączącym ulice Suraską i Legionową. Na alei umieszczane są tablice z nazwiskami osób, które przyczyniły się do pielęgnowania bluesowej tradycji w Polsce.

- To nie jest aleja gwiazd bluesa. Swoje tablice mają nie tylko muzycy, ale też organizatorzy festiwali i dziennikarze muzyczni. Chodziło nam o uhonorowanie całego środowiska bluesowego w Polsce - tłumaczy Konrad Sikora z Fundacji M.I.A.S.T.O. Białystok.

Z okazji Dnia Bluesa, który obchodzony jest w Białymstoku 18 września, na Alei Bluesa pojawią się 4 nowe tablice. Ceremonia rozpocznie się o godz. 17.30. Pół godziny później zaplanowano koncerty w kawiarni Fama. Wystąpią Styczyński Trio i Czarny Pies.

- To absolutne legendy polskiego bluesa. Zapowiada się prawdziwa, muzyczna uczta - zachęca Konrad Sikora.

Były dziennikarz muzyczny i pasjonat gitarowego grania twierdzi, że tradycja bluesowa w Białymstoku jest wciąż żywa.

- Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się w 6ścianie lub Bestradzie. Co najmniej raz w tygodniu grają tam bluesowi muzycy i odbywa się jam session. Ponadto mamy mnóstwo festiwali jak np. Jesień z bluesem czy Zaduszki bluesowe - zauważa Konrad Sikora.

Informacje o artystach:

STYCZYŃSKI TRIO
Jurek Styczyński - wieloletni gitarzysta grupy Dżem, współpracujący również z wieloma innymi artystami. Wszechstronny gitarzysta, który gra to, co kocha, nie ograniczając się do jednego nurtu.
Ula Fryzka - ekswokalistka zespołu Chmury. Laureatka wielu festiwali muzycznych. Aktualnie pracuje nad swoim solowym albumem.
Paweł Szucher Szuszkiewicz – gitarzysta i współzałożyciel zespołu Bracia i Siostry, współpracujący z innymi artystami, m.in. z Jan Gałach Band, Muzzy Friends Band. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Supraskich Spotkań Okołobluesowych.

CZARNY PIES - supergrupa, w składzie której występują największe indywidualności polskiego bluesa, jazzu i rocka. Każdy koncert to niepowtarzalny program, w którym liczą się dźwięki, emocje i nastrój chwili.
Jan Gałach – skrzypek, multiinstrumentalista. Muzyk ze świetną techniką, wyobraźnią muzyczną i olbrzymim dorobkiem. Kompozytor i aranżer. Wielokrotny laureat licznych rankingów muzycznych. Lider zespołu Jan Gałach Band. Od wielu lat jest uważany za najlepszego skrzypka w polskim bluesie.
Krzysztof Głuch - pianista. Jeden z czołowych pianistów jazzowych i bluesowych. Nagrywał i koncertował z miedzy innymi: Martyną Jakubowicz, Ireneuszem Dudkiem, Dżemem, Cree, Pick-upem, Young Power czy Free Dancing.
Michał Kielak – harmonijkarz. Wielki talent muzyczny i osobowość powodują, że jest muzykiem rozchwytywanym i niezwykle lubianym. Wielokrotny laureat ankiet muzycznych. Od lat w Blues Top najlepsza harmonijka.
Krzysztof Ścierański – od lat najlepszy gitarzysta basowy w Polsce. Współpracował z dziesiątkami gwiazd, między innymi z: Ewą Bem, Markiem Grechutą czy Johnem Porterem. Współpracuje z artystami ze wszystkich zakątków świata, reprezentującymi najróżniejsze gatunki muzyczne. Nagrał kilkadziesiąt płyt.
Max Ziobro - perkusja. Niezwykle zdolny i mimo młodego wieku doświadczony perkusista. W dorobku posiada współpracę w wieloma uznanymi zespołami i muzykami oraz liczne wydawnictwa płytowe.
Leszek Winder – gitarzysta, kompozytor, lider legendarnej supergrupy Krzak. Koncertował oraz nagrywał z wieloma muzykami tworzącymi od lat czołówkę polskiej sceny muzycznej. Nagrał szereg autorskich płyt. Od lat uznawany za czołowego gitarzystę w kategorii blues oraz rock.

Bilety: 30 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu koncertu) – dostępne w kasie kina Forum, kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny