MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska - Rosja 3:1. Mistrzostwa Europy w siatkówce - mamy szanse na medal (zdjęcia)

Sylwia Kowalczyk
Polska - Rosja 3:1. Ten mecz dał nam szansę na medal mistrzostw Europy.
Polska - Rosja 3:1. Ten mecz dał nam szansę na medal mistrzostw Europy. fot. Tomasz Leyko, "Nowiny” Rzeszów
To był najlepszy mecz Polski na mistrzostwach Europy. Biało-czerwone pokonały Rosję 3:1 i są coraz bliżej awansu do półfinału. - Zagrałyśmy rewelacyjnie, zespołowo, z wiarą i radością - podsumowała nasza przyjmująca Aleksandra Jagieło.

Cieszę się, że wyszłyśmy z dołka i pokazałyśmy, że potrafimy wygrywać z tak wielkim zespołem jak Rosja - oceniła na antenie Polsatu Sport Anna Barańska, kapitan naszej reprezentacji. - Mam nadzieję, że nie będzie już niespodzianek, że zwyciężymy z Bułgarią i awansujemy do walki o medale - dodała.

Dobry początek

Przed spotkaniem Rosjanki twierdziły, że czują respekt do Polek i spodziewają się ciężkiego spotkania. Nie myliły się. Nasze zawodniczki postawiły rywalom trudne warunki.

Na ławce biało-czerwonych, podobnie jak w starciu z Belgią, zabrakło selekcjonera Jerzego Matlaka. Żona szkoleniowca przeszła operację i jest w ciężkim stanie, więc trener był przy niej w szpitalu.

Zastępujący Matlaka Piotr Makowski mówił przed meczem, że kluczem do zwycięstwa powinno być dobre przyjęcie i szybka gra na siatce.

Polki nie popełniły takiego błędu jak w starciu z Holandią. Tym razem wyszły z wiarą, że są w stanie skutecznie przeciwstawić się mistrzyniom świata.

Początek pierwszego seta był bardzo dobry w wykonaniu naszej drużyny. Biało-czerwone zatrzymywały mierzącą 2,02 m Jekatarinę Gamową, świetnie zagrywała Agnieszka Bednarek, walkę na siatce wygrywała Katarzyna Gajgał.

Na drugą przerwę techniczną gospodynie schodziły prowadząc 16:10. Od tego stanu u Polek pojawiły się problemy z przyjęciem. "Sborna" doprowadziła do wyrównania, a potem walka punkt za punkt trwała do remisu po 21. Wtedy trzy akcje zepsuła Joanna Kaczor i wydawało się, że jest już po secie. Nasze zawodniczki doprowadziły jeszcze do stanu 24:24, ale dwa kolejne "oczka" zdobyły rywalki.

Druga partia zaczęła się niemal identycznie. Gospodyniom znów wychodziło prawie wszystko. Prowadziły 16:10.

Ale emocji nie zabrakło po raz kolejny, bo nasza drużyna chociaż wygrywała 20:16, roztrwoniła przewagę. Na szczęście w decydującym momencie Polki zatrzymywały Rosjanki blokiem, a seta asem serwisowym zakończyła Milena Sadurek.

Czas na Bułgarię

Biało-czerwone dobre fragmenty przeplatały fatalnymi. I tak właśnie wyglądał trzeci set. Tym razem na początku nasze siatkarki zaprezentowały się słabo. Przegrywały 9:11, 13:15.

Od drugiej przerwy technicznej gra naszego zespołu zaczęła się układać. Polki wygrały do 22 i prowadziły 2:1.

Porażka przybiła nieco Rosjanki. Zawodniczki "Sbornej" się gubiły, a Polki wykorzystywały to bezlitośnie. Rywalki zdołały się jeszcze pozbierać, ale ostatnie słowo należało do biało-czerwonych.

W czwartek o godz. 20 nasze zawodniczki zmierzą się z Bułgarią.