Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Piastowska w VII LO

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Krzysztof Dąbrówka (na zdjęciu pierwszy od lewej), Karolina Wierzbicka i Paweł Błaszczak o Polsce Piastowskiej potrafią dyskutować bardzo długo
Krzysztof Dąbrówka (na zdjęciu pierwszy od lewej), Karolina Wierzbicka i Paweł Błaszczak o Polsce Piastowskiej potrafią dyskutować bardzo długo Andrzej Zgiet
55 uczniów z Polski i Białorusi wzięło we wtorek udział w konkursie Polska Piastowska. Po raz 13 zorganizowało go VIII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Piastowskiej. - Po raz pierwszy zwycięzcom wręczymy indeksy na studia dzienne na historii - mówi Antoni Grodzki, dyrektor szkoły.

Historia jest dla mnie tak samo fascynująca jak dla innych gry komputerowe. Szczególnie interesuje mnie średniowiecze, wyprawy krzyżowe, czasy Chrobrego - mówi Paweł Błaszczak, licealista z Lublina. Do Białegostoku przyjechał po raz pierwszy. We wtorek, podobnie jak 54 innych uczniów wziął udział w ogólnopolskim finale konkursu Polska Piastowska, który organizuje VIII LO.

- Co roku zmieniamy temat wiodący. W tym dominuje wojsko w państwie Piastów - mówi Piotr Liedke, nauczyciel historii w VIII LO, który czuwa nad przygotowaniem konkursowych testów.
Młodzi miłośnicy średniowiecza musieli m.in. dopasować biografię do konkretnego księcia dzielnicowego, dopasować obraz do nazwy bitwy, odczytać mapę z wojny polsko-krzyżackiej.
- Poziom trudności był wysoki. Żeby poradzić sobie z tym konkursem nie wystarczy znać podręcznik szkolny - mówi Krzysztof Dąbrówka, uczeń z Zabrza. W konkursie wziął udział po raz trzeci. W tamtym roku udało mu się wygrać, dwa lata temu był drugi.

Polska Piastowska od lat cieszy się olbrzymią popularnością wśród młodych ludzi. W tegorocznych zmaganiach wzięli udział uczniowie m.in. z Olsztyna, Bydgoszczy, Lublina, Łodzi, Krakowa, Żor. Nie zabrakło także przedstawicieli podlaskich szkół. - Po raz pierwszy przyjechali też do nas uczniowie polskiego pochodzenia z Białorusi - podkreśla dyrektor szkoły Antoni Grodzki. - Polską Piastowską wciąż interesuje się wielu młodych ludzi. Chociaż jest to historia odległa, często krwawa, pewnie jest bardziej zrozumiała dla młodzieży od tej współczesnej - uważa Antoni Grodzki.
W tym roku, po raz pierwszy na młodzież czeka wyjątkowa nagroda - indeksy na historię. Wstęp wolny na studia dzienne zaoferował Uniwersytet w Białymstoku. - Ta nagroda sprawia, że konkurs jest bardziej atrakcyjny. Sama rozważam studia historyczne, może w Białymstoku - mówi Karolina Wierzbicka z Ełku.

Dziś oficjalnie uczestnicy konkursu dowiedzą się, komu w tym roku poszło najlepiej. My nazwiska zwycięzców już znamy. Pierwsze miejsce zajął Łukasz Świerżewski z Lublina, na drugim uplasował się Paweł Błaszczak, także w Lublina. Trzeci jest Jacek Chrostowski z Łomży. Otrzymają nagrody rzeczowe i indeksy. Wstęp wolny na studia będą mieli też uczniowie, którzy zajęli 4., 5. i 6. miejsce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny