Woda
  2017

  Białystok gotowy na ulewy?

  Rozwiń
  Woda
  Zwiń

  Białystok gotowy na ulewy?

  W mieście trwały ćwiczenia mające przygotować służby i mieszkańców do walki z powodziami

  Cud w Terespolu. Matka Boża płacze. Święte mirro ściąga...

  Cud w Terespolu. Matka Boża płacze. Święte mirro ściąga pielgrzymki z całej Polski. (zdjęcia)

  Marek Pietrzela/ www.dziennikwschodni.pl

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  <b>Cud</b>:Prawosławni i katolicy pielgrzymują do kopii <b>ikony</b> Matki Bożej Spełniającej Prośby. Święte mirro służy do namaszczenia czoła wiernych. <b>Ikona</b> ściąga setki pielgrzymów z całej Polski.

  Cud w Terespolu

  W niedzielę nie było łatwo dostać się do szczelnie zapełnionego wnętrza. Fot. Bartłomiej Żurawski/dziennikwschodni.pl

  W niedzielę nie było łatwo dostać się do szczelnie zapełnionego wnętrza.
  (fot. Fot. Bartłomiej Żurawski/dziennikwschodni.pl)

  Cud w Terespolu. Kopia ikony Matki Bożej roni mirro

  Niedzielne popołudnie w Terespolu. Pod odnowioną niedawno cerkwią parkują samochody z rejestracjami całej Polski. Podjeżdżają też autokary. Wysiadają z nich prawosławni pielgrzymi z Hajnówki - łącznie 130 osób pod opieką trzech księży: Jana, Dymitra i Marka.

  - Liczę, że otrzymam więcej siły od Pana Boga do życia i pracy - mówi Tamara Osip, pracownica poczty w Hajnówce. A Nadzieja Szpakowicz z Białowieży dodaje: Będę się modlić o zdrowie i pomyślność rodziny.

  Pan Stanisław Krajewski z Warszawy z trudem przepcha wózek inwalidzki przez wąskie drzwi świątyni. Mija 70-letnią Jadwigę Łukaszuk z Terespola. Kobieta przyszła tu, by podziękować za cud. - Najpierw po modlitwach przez ikoną poczuł się lepiej mój sąsiad, pan Ryszard. Potem po ostatnim namaszczeniu mi też poprawiło się zdrowie - opowiada Jadwiga Łukaszuk.

  Jej znajoma, pani Luba dziwi się niedowiarkom. - Gospodyni domu, w którym najpierw wisiała ikona, miała kubeczek do połowy napełniony jej łzami. Miały dziwną konsystencję, oleistą. Ludziska złośliwie gadali, że to olej czy sok. Ale gdyby nie było prawdziwe objawienie, to batiuszka by nie przyjął ikony do cerkwi - mówi Luba.

  W niedzielę Luba do cerkwi nie weszła. Nie było łatwo dostać się do szczelnie zapełnionego wnętrza. Na wieczornym akatyście (prawosławny hymn liturgiczny) przed ikoną Matki Bożej Szybko Spełniającej Prośby przesuwały się tłumy wiernych z całej Polski. Śpiewał chór, paliły się setki świec. W towarzystwie kilkunastu duchownych przed ikoną modlił się prawosławny arcybiskup Abel, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej.

  - W Terespolu pojawiło się święte mirro. Wierzymy, że Matka Boska będzie spełniać prośby, słyszy modlitwy i zanosi je do Jezusa Chrystusa - mówił prawosławny ksiądz z Zabłocia.

  W trakcie nabożeństwa jeden z księży co jakiś czas delikatnie ściera z obrazu złocistą substancję, całuje pakiecik i odkłada na ozdobnym płótnie. Wonnym olejkiem zostaną namaszczone czoła wielu wiernych.

  Ikona, która płacze


  Z ikony wycieka oleista substancja. Namaszczane są nim czoła wiernych przychodzących na modlitwy do terespolskiej cerkwi pw. św. ap. Ewangelisty Jana Teologa
  (fot. Fot. Łukasz Popławski/www.dziennikwschodni.pl)

  Kopię ikony Matki Bożej Spełniającej Prośby 16-letniemu Łukaszowi Popławskiemu z Terespola przywiózł z Łucka znajomy ksiądz. Gdy gimnazjalista zauważył, że po ikonie spływają oleiste łzy, powiadomił o tym miejscowego proboszcza. Wiadomość o cudzie rozeszła się błyskawicznie. Do domu Popławskich zaczęli schodzić się pielgrzymi. Wtedy ikona została przeniesiona do miejscowej cerkwi. Na początku listopada objawieniem zajmie się Synod Cerkwi Prawosławnej w Warszawie.


  Źródło:
  Cud w Terespolu: Cudowna ikona przyciąga tłumy wiernych - www.dziennikwschodni.pl


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (43)

   Wszystkie komentarze (43) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama