UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Episkopat: Komunia święta nie dla zwolenników zapłodnienia...

  Episkopat: Komunia święta nie dla zwolenników zapłodnienia in vitro

  Fot. sxc.hu

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Białystok to jeden z największych ośrodków medycznych w kraju, w którym pomaga się bezdzietnym parom w posiadaniu własnego dziecka

  Białystok to jeden z największych ośrodków medycznych w kraju, w którym pomaga się bezdzietnym parom w posiadaniu własnego dziecka ©Fot. sxc.hu

  Takiego kategorycznego potępienia niewielu się spodziewało. Właśnie zostało wydane oświadczenie po dwudniowych obradach Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.
  Białystok to jeden z największych ośrodków medycznych w kraju, w którym pomaga się bezdzietnym parom w posiadaniu własnego dziecka

  Białystok to jeden z największych ośrodków medycznych w kraju, w którym pomaga się bezdzietnym parom w posiadaniu własnego dziecka ©Fot. sxc.hu

  Sztuczne zapłodnienie

  Sztuczne zapłodnienie


  Według ostatnich dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2008 roku zostało poczętych in vitro około 4,5 tysiąca dzieci. Jeden cykl zapłodnienia pozaustrojowego kosztuje w Polsce średnio nawet 10 tysięcy złotych. (źródło: Wikipedia.org)  Można je przeczytać na stronie internetowej Episkopatu. Księża, którzy obradowali przez dwa dni w Warszawie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego z Rzeszowa nie pozostawiają złudzeń.

  "Należy pamiętać, że ci którzy je zabijają (dzieci poczęte) i ci, którzy czynnie uczestniczą w zabijaniu, bądź ustanawiają prawa przeciwko życiu poczętemu, a takim jest życie dziecka w stanie embrionalnym, w ogromnym procencie niszczone w procedurze in vitro, stają w jawnej sprzeczności z nauczaniem Kościoła Katolickiego i nie mogą przystępować do Komunii świętej, dopóki nie zmienią swojej postawy - napisali księża.

  To reakcja na odrzucenie przez Sejm poselskiego projektu "Contra in vitro" bez możliwości dalszej nad nim dyskusji. Ustawa nie dotyczyła bezpośrednio zapłodnienia, ale zakładała karanie więzieniem osoby, które zabieg przeprowadzają. Według niektórych ekspertów projekt był zły.

  Białystok to jeden z największych ośrodków medycznych w kraju, w którym pomaga się bezdzietnym parom w posiadaniu własnego dziecka. Profesor Marian Szamatowicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w 1987 dokonał pierwszego w Polsce, udanego zabiegu zapłodnienia człowieka metodą in vitro. Gdy pojawił się projekt obywatelskiej ustawy "Contra in vitro" powiedział "Porannemu": - Dziwactwo polskie nie ma granic. Nie jest to pierwsze, nie jest ostatnie. A my możemy się albo temu przeciwstawić, albo to znosić.

  Treść komunikatu

  19.05.2010 - Komunikat z Konferencji Rady ds. Rodziny KEP, Diecezjalnych Duszpasterzy Rodzin i Diecezjalnych Doradców Życia Rodzinnego

  1. Doroczne spotkanie Rady ds. Rodziny KEP, Diecezjalnych Duszpasterzy Rodzin i Diecezjalnych Doradców Życia Rodzinnego odbyło się w dniach 17-18 maja 2010 roku w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Kazimierz Górny.

  2. Tematem wiodącym, wokół którego skupiła się uwaga zebranych i prelegentów był temat "Duszpasterstwo rodzin wobec rozwodów". W czasie obrad podjęto szeroką refleksję nad rosnącą plagą rozwodów, które niszczą wspólnotę rodziny. Prelegenci (Konrad Szymański - europoseł, dr Marek Czachorowski - filozof, ks. dr Władysław Szewczyk, dr Mieczysław Guzewicz, o. Andrzej Rębacz) w swoich przedłożeniach starali się opisać tę trudną rzeczywistość. Każdy z nich uwzględniał inny punkt widzenia. Cenne były szczególnie te przemyślenia i propozycje dające możliwość umocnienia więzi małżeńskich.

  3. Duszpasterze i Diecezjalni Doradcy Życia z niepokojem przyjęli wiadomość, że w Sejmie odrzucono poselski projekt "Contra in vitro" bez możliwości dalszej nad nim dyskusji. Kościół od zawsze broni najsłabszych, a zwłaszcza całkowicie bezbronnych, jakimi są dzieci poczęte. Należy pamiętać, że ci którzy je zabijają i ci, którzy czynnie uczestniczą w zabijaniu, bądź ustanawiają prawa przeciwko życiu poczętemu, a takim jest życie dziecka w stanie embrionalnym, w ogromnym procencie niszczone w procedurze in vitro, stają w jawnej sprzeczności z nauczaniem Kościoła Katolickiego i nie mogą przystępować do Komunii świętej, dopóki nie zmienią swojej postawy.

  4. W czasie obrad zapoznano się z inicjatywą Polskiej Federacji Stowarzyszenia Rodzin Katolickich powołującej do życia Akademię dla Rodziny. Cieszymy się z nowej inicjatywy, zmierzającej do pogłębienia wiedzy o małżeństwie i formowania właściwych postaw. Ta propozycja zakłada współpracę z duszpasterzami, środowiskami naukowymi działającymi na rzecz rodziny, organizacjami i stowarzyszeniami oraz lokalnymi władzami samorządowymi.

  5. Na obrady zostali zaproszeni goście specjalni, którzy dzielili się swoim doświadczeniem w sprawach ważnych dla duszpasterstwa małżeństw i rodzin. Siostra Maria Kwiek SJK mówiła o wychowaniu do czystości; Monika Staszewska i ks. dr Piotr Kieniewicz MIC podzielili się problemami związanymi z pogrzebem dziecka nienarodzonego oraz dr Ewa Ślizień-Kuczapska zreferowała zebranym stan obecny naprotechnologii w Polsce.

  Bp Kazimierz Górny
  Przewodniczący Rady do Spraw Rodziny
  Konferencji Episkopatu Polski

  O. Andrzej Rębacz
  Dyrektor Krajowego Ośrodka
  Duszpasterstwa Rodzin

  Warszawa, dn. 18 maja 2010 r.

  Czytaj także

   Komentarze (110)

   Wszystkie komentarze (110) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama