białystok
  naszemiasto.pl

  Białystok w 1999 roku. Unikalne zdjęcia naszych fotoreporterów

  Rozwiń
  białystok
  Zwiń

  Białystok w 1999 roku. Unikalne zdjęcia naszych fotoreporterów

  Trudno uwierzyć, że tak kiedyś wyglądał Białystok. Prawie 20 lat temu wszystko wyglądało zupełnie inaczej!

  Urlop macierzyński i rodzicielski 2018. Ile trwa? Komu...

  Urlop macierzyński i rodzicielski 2018. Ile trwa? Komu przysługuje? (ZASADY I PRZEPISY)

  DK

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy, co oznacza, że kobieta musi go wykorzystać

  Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy, co oznacza, że kobieta musi go wykorzystać ©Pixabay.com

  20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 rodzicielskiego - tyle może spędzić ze swoim maluchem mama po porodzie. Jaka jest różnica między urlopami? Komu przysługują, ile wynosi zasiłek macierzyński i czy przysługuje zatrudnionym na umowę zlecenie? Przypominamy i wyjaśniamy zasady.
  Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy, co oznacza, że kobieta musi go wykorzystać

  Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy, co oznacza, że kobieta musi go wykorzystać ©Pixabay.com

  Urlop macierzyński – dla kogo?


  Warunki i przepisy dotyczące przyznawania urlopów nie zmieniły się od ubiegłego roku. Rodzice mają kilka możliwości, by poświęcić się maluchowi i zrobić sobie przerwę w pracy. Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci. W przypadku jednego wynosi 20 tygodni. Przy bliźniakach urlop macierzyński trwa 31 tygodni. Przy trojaczkach – 33 tygodnie. Czwórka dzieci to już 35 tygodni macierzyńskiego. Urlop przysługuje paniom po porodzie, ale wykorzystać mogą także wcześniej, bo 6 tygodni przed planowanym rozwiązaniem.

  Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy, co oznacza, że kobieta musi go wykorzystać. Może go skrócić i wrócić do pracy wcześniej, po 14 tygodniach, ale pod warunkiem, że pozostałe 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przejmie zatrudniony i ubezpieczony tata dziecka.

  Ile wynosi zasiłek macierzyński?


  Podczas urlopu macierzyńskiego kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. tzw. podstawy wymiaru, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych.

  Dla etatowców i pracujących na zlecenie

  Komu wypłacane są pieniądze? - Osobom, które opłacają składkę na ubezpieczenie chorobowe – obowiązkowo albo dobrowolnie - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS Lublin. - Obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe mają wszyscy zatrudnieni na umowę o pracę -zaznacza.

  Dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe mogą opłacać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą oraz osoby zatrudnione na umowę-zlecenie. Jednak nie każda osoba z umową – zlecenie może zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Takiego prawa nie mają studenci przed 26 rokiem życia i osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło.

  Urlop rodzicielski


  Po urlopie macierzyńskim zarówno mama jak i tata dziecka mogą pójść na urlop rodzicielski, który jest dobrowolny i trwa 32 tygodnie, a w przypadku ciąży mnogiej - 34. Rodzicie mogą przebywać na urlopie jednocześnie albo dzielić się nim na wiele różnych sposobów. Można go wykorzystać jednorazowo albo w częściach, maksymalnie w czterech. Jeżeli urlop podzielony jest na części, ostatnią z nich – wynoszącą do 16 tygodni można przesunąć. Ważne by tę część wykorzystać do końca roku kalendarzowego w którym dziecko kończy sześć lat. Łączny wymiar urlopu matki i ojca nie może przekroczyć 32 tygodni. Jak rodzice mogą podzielić się urlopem? 8 tygodni urlopu dla mamy, kolejne 8 tygodni dla taty i ostatnie 16 tygodni znów dla mamy. A jeśli chcą być z dzieckiem w tym samym czasie, mogą na przykład oboje wziąć po 16 tygodni urlopu i wykorzystać je równocześnie. Wniosek o urlop rodzicielski składa się 21 dni przed jego rozpoczęciem.

  Urlop rodzicielski jest płatny


  Za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego zasiłek wynosi 100 proc. wynagrodzenia, później to 60 proc. podstawy wymiaru. Gdy mama w ciągu 21 dni po porodzie złoży wniosek o udzielenie zarówno urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego otrzyma 80 proc. wynagrodzenia.

  Urlop dla ojców czyli „tacierzyński”


  Nie zmieniają się także przepisy dotyczące tacierzyńskiego. Tata może pobyć z maluchem 2 tygodnie. Urlop może wykorzystać w całości albo podzielić na dwie równe części, w różnych terminach, ale nie później nim dziecko skończy 2 lata.

  ZOBACZ TEŻ: Przedłużony urlop macierzyński Reni Jusis

  Orszak Trzech Króli w Lublinie. Tysiące koronowanych głów przeszło przez centrum miasta (ZDJĘCIA, WIDEO)

  Ślubowanie nowych policjantów w Lublinie. Apel, przysięga i dużo radości (ZDJĘCIA, WIDEO)

  Studniówka 2018 ZS Transportowo - Komunikacyjnych w Lublinie. Zobaczcie, jak poradzili sobie z polonezem (ZDJĘCIA, WIDEO)

  QUIZ. Przeboje Disco Polo. Nikt nie słucha, wszyscy znają. Przekonamy się?  Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Zamek z polnych kamieni powstał na Podlasiu. Imponująca budowla [FOTO]

  Zamek z polnych kamieni powstał na Podlasiu. Imponująca budowla [FOTO]

  Wielki Bal Biznesu w Białymstoku. Zobacz, kto przyszedł

  Wielki Bal Biznesu w Białymstoku. Zobacz, kto przyszedł

  start.up.press - zgłoś swój biznes lub pomysł [KONKURS]

  start.up.press - zgłoś swój biznes lub pomysł [KONKURS]

  Zamieniając kartę kredytową na kredyt odnawialny działasz na własną szkodę.

  Zamieniając kartę kredytową na kredyt odnawialny działasz na własną szkodę.