Robert Grey odwołany. Wiceminister spraw zagranicznych...

  Robert Grey odwołany. Wiceminister spraw zagranicznych zataił współpracę ze służbami USA

  Leszek Rudziński AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wiceminister spraw zagranicznych Robert Grey został pilnie odwołany, bo zataił fakt współpracy ze służbami USA, mimo że był o to pytany - poinformowała "Gazeta Wyborcza".

  ©Piotr Smolinski

  W Ministerstwie Spraw Spraw Zagranicznych Robert Grey odpowiadał m.in. za dyplomację ekonomiczną - wiąże się nią również zakupy broni. Były wiceminister urodził się w Polsce, jednak jego rodzice wyjechali do Stanów Zjednoczonych gdy był jeszcze dzieckiem. Tam też zmienili nazwisko.

  Jak informuje dziennik nim objął swoją funkcję w MSZ był pytany, czy wcześniej współpracował ze służbami specjalnymi USA, jednak zaprzeczył. Później okazało się że kłamał.

  Jak można przeczytać na stronie MSZ Robert Grey, urodzony w 1973 r. w Rawie Mazowieckiej, ukończył studia w University of Massachusetts (filozofia i socjologia) oraz New School University w Nowym Jorku (stosunki międzynarodowe, specjalizacja Rządy i Prawo).


  Był regionalnym doradcą legislacyjnym w senacie stanu Massachusetts. Spędził rok w Afryce, gromadząc materiały o skuteczności partnerstw z organizacjami międzynarodowymi i ONZ. W Kambodży badał przestrzeganie praw człowieka. Pracował w firmie Putnam Investments w Bostonie. Następnie wyspecjalizował się w stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza dyplomacji ekonomicznej i negocjacjach oraz w budowie partnerstw pomiędzy sektorem prywatnym i państwowym. W latach 2005-08 pracował w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, gdzie kierował Biurem ds. Partnerstw. Od 2008 do 2010 r. był dyrektorem zarządzającym ds. Partnerstw World BPO Forum przy współpracy ONZ (Nowe Delhi/Nowy Jork).

  Po powrocie w 2010 r. do Polski w latach 2010-13 był dyrektorem ds. stosunków międzynarodowych i partnerstw Instytutu Studiów Wschodnich i Forum Ekonomicznego w Krynicy, a w latach 2012-13 doradcą Zarządu Polskiego Holdingu Obronnego/Grupy Bumar. Od 2013 do 2014 r. pełnił funkcję dyrektora ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie (2014-16) był dyrektorem operacyjnym i członkiem zarządu funduszu venture capital Xplorer Fund w Warszawie, a także prezesem zarządu Fundacji Globe Forum. Od maja 2016 r. był doradcą w Gabinecie Politycznym ministra spraw zagranicznych.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Tragiczny wypadek w Fastach. Dwie osoby nie żyją

  Tragiczny wypadek w Fastach. Dwie osoby nie żyją

  Pożar w Odrynkach. Spalone ikony i księgi. To podpalenie?

  Pożar w Odrynkach. Spalone ikony i księgi. To podpalenie?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.poranny.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.poranny.pl!