JUWENALIA
  BIAŁYSTOK

  Juwenalia rozpoczęte!

  Rozwiń
  Przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska w Sądzie...

  Przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska w Sądzie Okręgowym w Warszawie. "Kaczyński nie chciał wspólnej wizyty w Katyniu"

  Zdjęcie autora materiału

  Jakub Oworuszko, Kacper Rogacin AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyło się przesłuchanie Donalda Tuska jako świadka w procesie byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników. - Oceniam jego pracę jak najwyżej - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.
  Przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska w Sądzie Okręgowym w Warszawie. "Kaczyński nie chciał wspólnej wizyty w Katyniu"
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Marek Szawdyn

  Już od samego rana przed gmachem Sądu Okręgowego w Warszawie przy al. Solidarności czatowało kilkadziesiąt osób. Zdecydowana większość miała ze sobą flagi Unii Europejskiej oraz transparenty ze słowami poparcia dla Donalda Tuska, który - jak zapowiedział w ubiegłym tygodniu - miał pojawić się na przesłuchaniu w procesie w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r.
  Przed sądem nie zabrakło również przeciwników Tuska. „Złodzieje! Weźcie się do pracy!” - skandowano w kierunku posłów Platformy Obywatelskiej, którzy również pojawili się przed budynkiem (m.in. Joanna Mucha, Małgorzata Kidawa-Błońska i Iwona Śledzińska-Katarasińska).

  Przesłuchanie byłego premiera rozpoczęło się z lekkim opóźnieniem. Tusk od początku został zasypany pytaniami dotyczącymi organizacji wizyt premiera (7 kwietnia) i prezydenta (10 kwietnia) w Katyniu.

  - Nie leży w kompetencji premiera zajmowanie się stroną logistyczną tego rodzaju przedsięwzięć i inicjatyw - tłumaczył Tusk.

  - Chyba w styczniu rozważano datę tej uroczystości i umiejscawiano ją między 6 a 13 kwietnia, tak aby ona odpowiadała dotychczasowej tradycji obchodów. Co do konkretnej daty mojej wizyty, ona miała związek z rozmowami ze stroną rosyjską i została ustalona po pewnie intensywnych, krótkich rozmowach na 7 kwietnia - dodał.

  Sporo kontrowersji wzbudziły słowa Tuska nt. „rozdzielenia wizyt” prezydenta i premiera. Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział, że nie było woli prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by połączyć obie wizyty.

  - Nie planowałem wspólnej wizyty i według mojej wiedzy prezydent Kaczyński także nie planował takiej wizyty. Myślę, że termin „rozdzielenie wizyt” był terminem publicystycznym czy politycznym i raczej służącym zdyskredytowaniu mnie i mojego urzędu. Przez te lata pełnił taką funkcję raczej propagandową niż wyjaśniającą cokolwiek z tego, co zdarzyło się wówczas, na początku 2010 r. - powiedział. Dziennikarze na Twitterze natychmiast przypomnieli słowa Lecha Kaczyńskiego z 4 marca 2010 r.: „Ja myślę, że byłoby lepiej, żeby to była wspólna wyprawa prezydenta i premiera. A jeżeli to jest niemożliwe, to ja jadę w dniu, w którym są podstawowe uroczystości, a to jest 10 kwietnia” - mówił wtedy prezydent Lech Kaczyński.

  Donald Tusk odniósł się też do polityki zagranicznej prezydenta Kaczyńskiego, która jego zdaniem balansowała „na granicy uprawnień konstytucyjnych”.

  - Prezydent forsował bardzo samodzielną, moim zdaniem na granicy uprawnień konstytucyjnych, aktywność zagraniczną i podejmował decyzje polityczne, często samodzielnie i bez szczególnych konsultacji z rządem. W mojej ocenie było to niezgodne i z duchem, i literą konstytucji - mówił.

  Donald Tusk został również zapytany o treść jego słynnej rozmowy na sopockim molo z Władimirem Putinem. Ówcześni premierzy Polski i Rosji rozmawiali przed katastrofą smoleńską.

  - Spotkanie na molo trwało kilka minut. Rozmawialiśmy o sprawach czysto kurtuazyjnych. Dość dokładnie pamiętam tę rozmowę, bo była bardzo krótka i prowadzona na zmianę, po rosyjsku, niemiecku, angielsku, ze względu na nasze możliwości językowe, a była bez tłumacza - mówił Tusk.

  - Pokazywałem, gdzie jest plaża, po której biegam, gdzie jest mój dom. Premier Putin opowiadał, że ma bardzo dużo ochrony, nawet w mieszkaniu, i bardzo z tego powodu cierpi. To mniej więcej wyczerpało cały temat naszej rozmowy - stwierdził.
  - Nie przypominam sobie, aby przedmiotem rozmowy z Władimirem Putinem była ewentualna wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego - dodał.

  - W kwestii organizacji wizyt: nie leży w kompetencji premiera zajmowanie się stroną logistyczną tego rodzaju przedsięwzięć i inicjatyw. W związku z tym jestem w stanie opisać polityczny kontekst mojej wizyty 7 kwietnia 2010 roku w mniejszym stopniu, co wizyty prezydenta Kaczyńskiego, politycznie nie odpowiadałem za projekt tej drugiej wizyty - przyznał w trakcie przesłuchania były premier Donald Tusk w sądzie okręgowym w Warszawie. O godz. 13 rozpoczęła się część niejawna przesłuchania.

  - Organizacją moich wizyt zagranicznych zajmowali się urzędnicy, dość liczne grono, zarówno w mojej kancelarii, jak i MSZ, a także, jeśli była taka potrzeba, z innych resortów. Nie jest rolą premierem zajmować się w żadnym wypadku detalami organizacyjnymi. Do premiera należy podjęcie decyzji, czy, dlaczego decyduje się na wizytę, jaki jest jej cel polityczny, co chce osiągnąć dla państwa. Kwestie organizacyjno-logistyczne nie leżą w zakresie zainteresowania premiera - przekonywał Donald Tusk.

  CZYTAJ WIĘCEJ | CO POWIE PRZED SĄDEM DONALD TUSK? BYŁY PREMIER PRZESŁUCHIWANY W PROCESIE TOMASZA ARABSKIEGO


  - W sensie politycznym moja wizyta 7 kwietnia organizowana przez moich urzędników była efektem w sposób bezpośredni zaproszenia skierowanego przez ówczesnego premiera Federacji Rosyjskiej premiera Putina, a pośrednio efektem polityki, jaką mój rząd przyjął w relacjach z Federacją Rosyjską, znacznie wcześniej, zanim do tej wizyty doszło - podkreślał.

  - Sytuacja Polski, globalna i w kontekście europejskim, wymagała pewnej normalizacji relacji między Polską a Rosją - na polskich warunkach szczególnie - w kontekście nazwijmy to polityki historycznej i relacji polsko-rosyjskich w kontekście naszych wspólnych doświadczeń historycznych. Służyły temu różne inicjatywy i wydarzenia, m.in. wizyta szefów państw i rządów 1 września w Gdańsku, Sopocie i na Westerplatte, a także wspólne spotkanie z władzami rosyjskimi w Katyniu 7 kwietnia - zaznaczył.

  Jak wyjaśniał, "chodziło o to, aby interpretacje kluczowych wydarzeń dla naszej historii, żeby ta narracja, do której polska strona przywiązywała istotną wagę, żeby stawała się coraz bardziej wspólną narracją". - To, że udało się przekonać tak licznych najważniejszych partnerów europejskich i światowych do uczczenia wybuchu wojny, było przyjęciem polskiego punktu widzenia i obecność Putina była swego rodzaju potwierdzeniem, że Rosja jest w stanie przyjąć polski punkt widzenia - podsumował.

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.