Jagiellonia
  Białystok

  Jagiellonia Białystok wicemistrzem Polski

  Rozwiń
  Jagiellonia
  Zwiń

  Jagiellonia Białystok wicemistrzem Polski

  Jagiellonia po raz drugi z rzędu została wicemistrzem Polski. Kibice hucznie świętowali sukces białostockiej drużyny.

  Drony uderzeniowe w polskiej armii. Operatorzy DUKZ WARMATE...

  Drony uderzeniowe w polskiej armii. Operatorzy DUKZ WARMATE przeszkoleni ZDJĘCIA i WIDEO

  MAKI/mat.prasowe

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Siły Zbrojne RP jako jedne z pierwszych w NATO rozpoczęły wdrażanie tego typu nowoczesnego systemu uzbrojenia, jakim jest amunicja krążąca. Pierwsi operatorzy dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu (DUKZ) już przeszkoleni. Szkolenie prowadzili inżynierowie i trenerzy dostawcy systemu - firmy WB Electronics z GRUPY WB.
  Operatorzy DUKZ WARMATE w czasie szkolenia
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Drony w polskiej armii  W szeregach sił zbrojnych już pełni służbę dziewięciu żołnierzy certyfikowanych jako operatorzy DUKZ WARMATE. Pięciu z nich to pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.

  Podczas ostatnich dwóch tygodni na jednym z poligonów prowadzone było pierwsze szkolenie poligonowe operatorów DUKZ WARMATE. Szkolenie prowadzili inżynierowie i trenerzy dostawcy systemu - firmy WB Electronics z GRUPY WB.


  W środę i czwartek (25-26 kwietnia), podczas ostatnich dwóch dni szkolenia odbyła się certyfikacja podczas, której operatorzy realizowali naprowadzania dronów z głowicami bojowymi. Dziewięciu z dziesięciu kandydatów na operatorów ukończyło szkolenie z wynikiem pozytywnym, uzyskując uprawnienia do obsługi i naprowadzania bojowego DUKZ.

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA ZE SZKOLENIA
  Zobacz galerię

  Operatorzy DUKZ WARMATE  Najlepszy wynik uzyskali ex aequo żołnierz WOT pełniący Terytorialną Służbę Wojskową oraz żołnierz zawodowy z innego rodzaju sił zbrojnych - informuje ppłk Marek PIETRZAK, rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

  W najbliższych miesiącach planowane są kolejne takie szkolenia. Operatorzy z najlepszymi wynikami zostaną objęci szkoleniem instruktorskim, a docelowo w brygadach obrony terytorialnej będą pełnić służbę w grupach wsparcia informacyjnego.

  - Szkolenie w tym naprowadzania bojowe potwierdziły założone przez gestora tego typu systemów – Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej – skuteczność i walory bojowe. Na obecnym etapie wdrożenia systemu uwaga gestora będzie koncentrować się na trzech aspektach: rozwijaniu integracji DUKZ z systemami rażenia sił zbrojnych; rozwoju technologicznym systemu; a także nasycaniu sił zbrojnych zdolnościami do obsługi tego typu uzbrojenia - wyjaśnia ppłk. Pietrzak.

  Pierwszymi jednostkami, do których trafi uzbrojenie będą brygady na ścianie wschodniej.

  System WARMATE został pozyskany na mocy umowy podpisanej 20 listopada 2017 roku przez firmę WB Electronics i jednostkę wojskową NIL. Umowa ta obejmuje dostawę tysiąca bezzałogowców - stu zestawów po 10 dronów każdy. Pierwsza dostawa uzbrojenia miała miejsce w grudniu 2017 roku, kolejne partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych, w tym WOT do końca 2018 roku.

  System amunicji krążącej WARMATE jest przeznaczony do eliminacji jednostek przeciwnika w bezpośredniej strefie walki. Rozwiązanie opracowane przez inżynierów WB Electronics należy do klasy systemów zwanych „amunicją krążąca/loitering ammunition”, i obecnie oprócz Polski tego typu systemy są produkowane jedynie w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

  Siły Zbrojne RP jako jedne z pierwszych w NATO rozpoczęły wdrażanie tego typu nowoczesnego systemu uzbrojenia jakim jest amunicja krążąca.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.