Wybory do Europarlamentu 2014. Giełda nazwisk ruszyła

Wybory do Europarlamentu 2014. Giełda nazwisk ruszyła

Marta Gawina mgawina@poranny.pl tel. 85 748 95 13

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Wybory do Europarlamentu 2014. Giełda nazwisk ruszyła
Wybory do Europarlamentu 2014. Giełda nazwisk ruszyła

Włodzimierz Cimoszewicz, Barbara Kudrycka, Tadeusz Truskolaski, Krzysztof Jurgiel

Prof. Barbara Kudrycka, Włodzimierz Cimoszewicz, Krzysztof Jurgiel. To politycy, których najczęściej wymienia się jako kandydatów do Parlamentu Europejskiego. - Najwyższy czas, abyśmy mieli tam swojego reprezentanta - uważają eksperci.
Od 2007 roku, kiedy prof. Barbara Kudrycka została ministrem nauki, Podlaskie nie ma swojego europosła w Brukseli. W europarlamencie reprezentują nas przedstawiciele warmińsko-mazurskiego, z którym tworzymy jeden okręg wyborczy, a nawet z Wybrzeża.

W przyszłym roku, podczas kolejnych wyborów, będziemy mogli to zmienić.

- Powinniśmy mieć w Parlamencie Europejskim swojego reprezentanta.
To ważne np. przy procedurach legislacyjnych, gdzie mogą pojawiać się interesy województwa podlaskiego, rozmowach z przedstawicielami instytucji unijnych, spotkaniach w kuluarach, w czasie których europoseł chwali się swoim regionem - wymienia dr Izabela Kraśnicka z wydziału prawa UwB. - Idealnym rozwiązaniem byłby przedstawiciel, który zna realne problemy naszego województwa.

Czytaj też: Krzysztof Lisek i Jacek Kurski w Europarlamencie. Arłukowicz za burtą

Przymiarki do przyszłorocznych wyborów już się rozpoczęły, choć oficjalnie żadna partia kandydatów nie chce wymieniać. W Platformie Obywatelskiej najczęściej wymienia się prof. Barbarę Kudrycką, która miałaby otrzymać jedynkę na liście wyborczej oraz prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Obydwoje na razie nie chcą potwierdzić chęci ubiegania się o mandat europosła.

- Jest za wcześnie na podejmowanie decyzji. Nigdy nie planuję swojego życia, wybiegając tak daleko w przyszłość. Zresztą, jak to mówił Woody Allen - jeśli chcesz rozśmieszyć Pana Boga, powiedz mu o swoich planach - podkreśla prof. Kudrycka.

Wybory do Europarlamentu 2014. Kto wystartuje?

W kontekście wyborów pojawia się też nazwisko senatora Włodzimierza Cimoszewicza.

- Dla wielu osób to najlepszy kandydat do Europarlamentu. Dlatego chcę rozmawiać z panem senatorem o jego starcie w wyborach - przyznaje Krzysztof Bil-Jaruzelski, szef podlaskiego SLD.

- Ostatecznych decyzji jeszcze nie podjąłem, ale mój udział w nich jest bardzo mało prawdopodobny - mówi nam Włodzimierz Cimoszewicz.

Możliwe, że PiS będą reprezentować posłowie Krzysztof Jurgiel, który już raz przegrał wybory do Brukseli z Jackiem Kurskim oraz Mariusz Kamiński.

- Wszystko będzie wiadomo we wrześniu - komentuje Krzysztof Jurgiel.

Czytaj też: Ranking europosłów. Jacek Kurski wypadł bardzo słabo

Żadnych nazwisk nie chce podawać PSL. Nie jest wykluczone, że na listach pojawią się m.in. wicemarszałek województwa Mieczysław Baszko oraz wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski.

- Jeżeli taka będzie wola prezesa partii, wystartuję - deklaruje ten drugi.


Czytaj e-wydanie »
Lokalny portal przedsiębiorców

Komentarze

Wszystkie komentarze (24) forum.poranny.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Poranny.pl poleca

Wideo