Wybory do europarlamentu 2014: SLD odkrywa karty

Wybory do europarlamentu 2014: SLD odkrywa karty

Marta Gawina mgawina@poranny.pl tel. 85 748 95 13

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Eugeniusz Czykwin wystartuje w eurowyborach 2014

Eugeniusz Czykwin wystartuje w eurowyborach 2014 ©Archiwum

Tadeusz Iwiński, Małgorzta Bil-Jaruzelska i poseł Eugeniusz Czykwin to liderzy naszej listy wyborczej SLD do Brukseli. To pierwsza partia, która ustaliła już wszystkich kandydatów. W pozostałych trwają ostatnie przymiarki. W naszym okręgu wyborczym PO ma grać na Barbarę Kudrycką, a jedynka PiS może należeć do Ryszarda Czarneckiego.
Eugeniusz Czykwin wystartuje w eurowyborach 2014

Eugeniusz Czykwin wystartuje w eurowyborach 2014 ©Archiwum

Oficjalna kampania wyborcza przed majowym głosowaniem ruszy na przełomie lutego i marca. Podobnie jak w latach ubiegłych województwo podlaskie będzie miało wspólnych kandydatów z Warmią i Mazurami. Na każdej liście znajdzie się w sumie 10 nazwisk.

Pierwsze oficjalne informacje już są. Listę wyborczą przedstawił właśnie Sojusz Lewicy Demokratycznej. Niespodzianki, szczególnie po rezygnacji Włodzimierza Cimoszewicza, nie ma. Lider jest z Warmii. To Tadeusz Iwiński. Numer dwa otrzymała Małgorzata Bil-Jaruzelska, przewodnicząca Podlaskiego Forum Równych Szans i Praw Kobiet Lewicy.

- Jestem wielką entuzjastką obecności Polski w zjednoczonej Europie. Dlatego zdecydowałam się kandydować - mówi Małgorzata Bil-Jaruzelska. Zapewnia, że nie ma rywalizacji między nią a Tadeuszem Iwińskim. - Z przyjemnością będą pracować na jego zwycięstwo, choć będę też walczyła o każdy głos na siebie - dodaje kandydatka.

Tuż za nią na liście wyborczej znalazł się jedyny podlaski poseł lewicy Eugeniusz Czykwin. Wystawienie jego kandydatury ma przede wszystkim przyciągnąć wyborców prawosławnych.

Pozostałe partie nie chcą na razie oficjalnie ujawniać kandydatów, choć przyznają, że trwają już końcowe ustalenia. W podlaskiej Platformie Obywatelskiej faworytka jest jedna. To była minister nauki prof. Barbara Kudrycka. Jest bardzo duża szansa, że to ona będzie otwierać listę wyborczą dwóch województw.
Pozostałych nazwisk poseł Robert Tyszkiewicz, szef regionalnej PO nie chce na razie zdradzać.

- Każdy region będzie miał swojego przedstawiciela - podkreśla poseł Tyszkiewicz. W tym kontekście nieoficjalnie wymienia się starostę siemiatyckiego Mikołaja Mantura.

Matwiejuk wystartuje z SP?

Jednego faworyta nie ma na razie PiS. Tu kandydaci powinni zostać ustaleni do końca lutego. Niewykluczone, że wyborczą jedynkę otrzyma obecny europoseł Ryszard Czarnecki. Wśród kandydatów pojawia się też nazwisko szefa podlaskiego PiS, posła Krzysztofa Jurgiela. On sam nie chce wypowiadać się na ten temat. Krzysztof Jurgiel brał udział w poprzednich wyborach do europarlamentu. Wtedy przegrał wyścig z Jackiem Kurskim.

Ten ostatni, już jako przedstawiciel Solidarnej Polski, też będzie ubiegał się o mandat w Brukseli, ale z Warszawy. Dlatego podlaska SP nadal szuka jedynki. - Rozmawiamy z przedstawicielami różnych środowisk - mówi Jacek Bogucki, poseł Solidarnej Polski.

Jak się dowiedzieliśmy, partia rozmawiała m.in. z dr Jarosławem Matwiejukiem, który kiedyś startował do Sejmu z list lewicy.

- Nie potwierdzam i nie zaprzeczam - mówi Matwiejuk. Zapewnia jednocześnie, że w wyborach do Brukseli na pewno nie wystartuje.

Mniej stanowczy jest szef podlaskich ludowców Wojciech Dzierzgowski. - Możliwe, że będę kandydował - usłyszeliśmy od wicewojewody. Na liście wyborczej PSL mają się też znaleźć wicemarszałkowie województwa czyli Mieczysław Baszko i Walenty Korycki.

Polskę Razem Jarosława Gowina ma w naszym okręgu wyborczym reprezentować poseł Jacek Żalek. Z kolei Twój Ruch może w okręgu podlasko-mazurskim wystawić Wandę Nowicką.


Czytaj e-wydanie »

Komentarze (28)

Wszystkie komentarze (28) forum.poranny.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Poranny.pl poleca

Wideo