PLUS
  PORANNY

  Najlepsze na plus.poranny.pl

  Rozwiń
  Prezes TK: "Skład Trybunału ws. ustawy o zgromadzeniach był...

  Prezes TK: "Skład Trybunału ws. ustawy o zgromadzeniach był zgodny z prawem"

  Leszek Rudziński AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska odniosła się do ostatnich zmian personalnych w TK. - Nie uważam, aby klimat w TK był ciężki, nie szykanuję sędziów za odrębne zdania - mówiła na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku ws. ustawy o zgromadzeniach.
  Prezes TK: "Skład Trybunału ws. ustawy o zgromadzeniach był zgodny z prawem"

  ©Piotr Smolinski/polska press


  tvn24/x-news

  Trybunał Konstytucyjny, po rozpatrzeniu w czwartek wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji Prawa o zgromadzeniach stwierdził, że zapisy ustawy są zgodne z ustawą zasadniczą. Decyzja sędziów nie była jednomyślna.

  Po rozprawie zamkniętej dla mediów Przyłębska była pytana o urlop sędziego Stanisława Biernata, który został zobligowany do wykorzystania zaległego urlopu w okresie od 9 stycznia do 31 marca 2017 r, w związku z czym nie może orzekać. - Sędzia nie jest wyłączony z obowiązującego w Polsce prawa pracy - mówiła przewodnicząca TK.

  Podkreśliła, że jej zdaniem klimat w Trybunale, wbrew temu co przedstawiają media, nie jest "ciężki". - Różnimy się merytorycznie. Ja jestem do takiego zachowania przyzwyczajona. Nie szykanuje sędziów za ich merytoryczne stanowisko w sprawie. Co niestety mnie i moich kolegów za poprzedniego prezesa spotykało. Staram się stosować przepisy prawa, jeśli te przepisy są łamane i naciągane, to staram się poprawić sytuację - mówiła.

  Padło również pytanie, na jakiej podstawie Przyłębska nie dopuściła do orzekania na czwartkowej rozprawie trzech sędziów: Stanisława Rymara, Piotra Tuleję i Marka Zubika. Szefowa TK odpowiedziała, że "zapadło w tej sprawie prawomocne postanowienie TK wyłączające tych trzech sędziów w tej właśnie sprawie" (sędziowie zostali wyłączeni postanowieniem TK z 8 marca, wydanym przez trzech innych sędziów Trybunału - Grzegorza Jędrejka, Henryka Ciocha i Mariusza Muszyńskiego).

  - W związku z tym ja nie miałam wyjścia. Musiałam tak ukształtować skład, żeby nie znajdowali się w nim sędziowie, którzy zostali wyłączeni z tej konkretnej sprawy na podstawie obowiązujących przepisów - mówiła i podkreślając, że skład Trybunału w sprawie prawa o zgromadzeniach był zgodny z prawem.

  Trybunał uznał m.in., że przepisy ustawy wprowadzające zgromadzenia cykliczne są konstytucyjne. Natomiast w pozostałej części umorzył postępowanie.

  W głosowaniu brało udział 11 z 15 sędziów, a więc pełny wymagany skład. Rozprawie przewodniczyła prezes TK Julia Przyłębska, a sędzią sprawozdawcą był Mariusz Muszyński.

  Choć orzeczenie TK zapadło większością głosów, to sędziowie: Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz i Piotr Pszczółkowski zgłosili zdania odrębne (ostatni w części dotyczącej umorzenia postępowania).

  Ponadto w rozprawie brała udział minister w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek, zastępca prokuratura generalnego Robert Hernand i prokurator Andrzej Stankowski,poseł Arkadiusz Mularczyk oraz poseł Arkadiusz Czartoryski.

  Pod koniec grudnia ub.r. prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy nie podpisał ustawy autorstwa PiS – ustawy o zgromadzeniach. W związku z tym została ona skierowana do trybunału Konstytucyjnego.

  Jak tłumaczył wówczas szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski prezydent miał wątpliwości co do trzech zapisów ustawy. Pierwszy z nich dotyczył różnicowania statusu zgromadzeń publicznych, przy zastosowaniu elementu konstrukcyjnego nieprzewidzianego na gruncie konstytucyjnym. - Chodzi o tzw. zgromadzenia cykliczne, które zostały do tej ustawy wprowadzone - tłumaczył Magierowski.

  Druga wątpliwość dotyczyła wyłączenia w ustawie możliwości zaskarżania przez organizatora zarządzenia wojewody o zakazie takiego zgromadzenia. Kolejna wątpliwość odnosiła się do wprowadzonego zakaz odbycia zgromadzeń na podstawie zastosowania nowych przepisy do zdarzeń, które miały miejsce wcześniej. - Mówiąc krótko, językiem trochę mniej prawniczym, chodzi o to, że prawo nie powinno działać wstecz. Są to trzy główne zarzuty – wyjaśniał Magierowski.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Udawali policjantów, grozili bronią i okradali bogatych ludzi

  Udawali policjantów, grozili bronią i okradali bogatych ludzi

  Do końca była twarda i odważna. Poznajcie historię łączniczki AK

  Do końca była twarda i odważna. Poznajcie historię łączniczki AK

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!