JUWENALIA
  BIAŁYSTOK

  Juwenalia rozpoczęte!

  Rozwiń
  Platforma Obywatelska słucha seniorów. I chce im pomagać:...

  Platforma Obywatelska słucha seniorów. I chce im pomagać: emerytura bez PIT, czek opiekuńczy, darmowe badania profilaktyczne (wideo)

  Andrzej Matys

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Emerytura bez PIT, czek opiekuńczy i darmowe badania profilaktyczne to część propozycji, o których posłowie Platformy Obywatelskiej rozmawiają z seniorami. Wczoraj spotkali się z mieszkańcami Hajnówki i Siemiatycz.
  W ramach „aktywnego życia” PO proponuje m.in., by rady senioralne, które powstają w gminach i powiatach, miały swój budżet.
  1/8
  przejdź do galerii

  W ramach „aktywnego życia” PO proponuje m.in., by rady senioralne, które powstają w gminach i powiatach, miały swój budżet. ©Wojciech Wojtkielewicz

  Podczas takich rozmów osoby starsze, emeryci poznają pomysły polityków. Mogą również wypowiedzieć się, czego potrzebują i co należałoby zmienić np. w systemie opieki i ochrony osób starszych.

  Zobacz galerię

  - Powołaliśmy zespół „Polska Seniora” i w jego ramach przygotowaliśmy ofertę dla seniorów w trzech obszarach. Chodzi o: aktywne życie, zdrowe życie i godne życie. I tego dotyczy nasza oferta programowa.
  Jeżdżąc po Polsce, prowadzimy konsultacje. Po ich zakończeniu wybierzemy to, co seniorom się spodobało, na co sami wskazali i przygotujemy projekt ustawy - mówiła koordynatorka projektu Marzena Okła-Drewnowicz.

  "Emerytura bez podatku". PSL zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. Najniższa emerytura: 1000 zł (zdjęcia)

  Politycy PO chcą, również, by od emerytury nie trzeba było płacić podatku PIT.

  - Z kolei w przypadku czeku opiekuńczego chodzi o to, by pracujący syn czy córka mogli zapłacić za opiekę w miejscu zamieszkania seniora. Proponujemy instytucję asystentów osób niesamodzielnych, którzy taką opiekę mogliby sprawować. Wreszcie chcemy wprowadzić tzw. urlop wytchnie-niowy dla tych, którzy już zajmują się seniorami - tłumaczyła współtwórczyni projektu Anna Wasilewska.

  W ramach „aktywnego życia” PO proponuje m.in., by rady senioralne, które powstają w gminach i powiatach, miały swój budżet. Chce też powołać biuro seniora i całodobowy telefon zaufania. Z kolei w przypadku „zdrowego życia” politycy proponują m.in. szczepienia przeciwko grypie i darmowe badania profilaktyczne.

  Posłanki PO zapowiedziały, że kolejne konsultacje, dotyczące programu „Polska Seniora”, odbędą się wkrótce w Bielsku Podlaskim i Suwałkach.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.