Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Tylko cztery dotacje na e-biznes

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 7489 552 Fot. sxc.hu
Uwzględniane były projekty typowo internetowe, tymczasem wielu wnioskodawców chciało, żeby po prostu ich klienci ściągali pliki z ich serwera, w trybie offline.
Uwzględniane były projekty typowo internetowe, tymczasem wielu wnioskodawców chciało, żeby po prostu ich klienci ściągali pliki z ich serwera, w trybie offline.
W wyścigu po unijne pieniądze na usługi w internecie odpadło 90 procent kandydatów z województwa podlaskiego. Ale innym poszło jeszcze gorzej.

Biorąc pod uwagę, że w województwie wielkopolskim czy mazowieckim z dotacji na e-biznes może się od dziś cieszyć odpowiednio 86 i 77 firm, podlaskie wypadło bardzo blado. Bo u nas dopłaty na ten cel dostaną tylko cztery przedsiębiorstwa.

Zobacz: W Białymstoku 24 wnioski o dotacje na e-biznes. Obyło się bez kolejek.

Gdyby jednak oceniać skuteczność Podlasia w tym wyścigu, można popatrzeć na to bardziej optymistycznie. Bo na Mazowszu o dotację ubiegało się aż 919 firm, a u nas 41. Czyli tam swego dopięło około 8 procent chętnych, a u nas 10 procent.

Bo pieniędzy było za mało

Warto przy tym dodać, że przez zasieki oceny formalnej i merytorycznej przeszło aż sześć podlaskich firm. Ale niestety dwie pogrążył brak pieniędzy w kasie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W rezultacie dotacje otrzymało 335 wniosków z całej Polski na łączną kwotę ponad 233 mln złotych. A i tak budżet konkursu został zwiększony o 100 mln złotych, co pozwoliło przyznać dofinansowanie wnioskom złożonym jak kompletne w pierwszych dwóch dniach naboru.

Niestety właśnie dwie z naszych firm złożyły swoje poprawione wnioski dopiero trzeciego dnia naboru.

Ostatecznie pieniądze dostaną:

  • Bogusław Łozowski, Białystok OK z Kleosina
  • trzy firmy z Białegostoku: infoklik spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, BeeCee Julia Gawryluk oraz Tire Service Robert Białowicz.

A definicja była niezrozumiana

– Najczęstszą przyczyną , dla której wnioski przepadały – wyjaśnia Agnieszka Grygoruk z Regionalnej Instytucji Finansującej przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – było niezrozumienie przez przedsiębiorców definicji e-usługi. Uwzględniane były projekty typowo internetowe, tymczasem wielu wnioskodawców chciało, żeby po prostu ich klienci ściągali pliki z ich serwera, w trybie offline.

Jak się dowiadujemy, drugim z częstych błędów było także zawyżanie przez wnioskodawców przewidywanych kosztów realizacji ich projektów. Relacja nakładów do rezultatów wskazywała na nieefektywność całego pomysłu. 

 

Liczba wniosków złożonych i wniosków zaakceptowanych
w województwach Polski wschodniej
warmińsko-mazurskie: 70    6 podlaskie: 41    4 lubelskie: 85    3 podkarpackie: 74    4 świętokrzyskie: 55    4

Dla porównania: wielkopolskie: 283    86 mazowieckie: 919    77

Marek Dźwigaj,
dyrektor Regionalnej Instytucji Finansującej
przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego:

Zobacz też: Na e-biznes i prototypy

- Przy kolejnym naborze wniosków w tym działaniu będzie sporo zmian. Między innymi jakość projektów będzie oceniana w oparciu o nowe kryteria. Np. wprowadzono wymóg co najmniej dwóch źródeł przychodów ze świadczenia e-usług, Więcej punktów dostaną projekty skierowane zarówno do odbiorców krajowych, jak i zagranicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny