MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Ruszają dwa konkursy. Do zdobycia unijne fundusze.

maryla
Podlaskie. Ruszają dwa konkursy. Do zdobycia unijne fundusze.
Podlaskie. Ruszają dwa konkursy. Do zdobycia unijne fundusze. sxc
Nowe podejście do starych konkursów. Odzew na te kryteria pokaże, na ile trafne są nasze wybory dotyczące inteligentnych specjalizacji regionu, które mamy określić na potrzeby kolejnego rozdania funduszy unijnych.

Widać, że to już końcówka funduszy europejskich. Urząd marszałkowski już nie tyle się martwi o to, żeby je w ogóle wydać, a o to, aby wydać je maksymalnie efektywnie – mówi Bogusław Plawgo, profesor z Uniwersytetu w Białymstoku, a także prezes Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr, która prowadziła badania na temat inteligentnych specjalizacji, na jakie powinien postawić nasz region, żeby podnieść swoją konkurencyjność.
–  I oceniam to pozytywnie –  dodaje profesor – bo w tej chwili powinniśmy podnosić poprzeczkę,  jeśli chodzi o wymogi wobec dofinansowanych projektów.

Mowa o dwóch konkursach, z których pierwszy rusza 28, a drugi 29 czerwca.
W tym pierwszym gra idzie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na prace badawczo-rozwojowe czy zakup urządzeń laboratoryjnych w firmach, a także na rozbudowę i wyposażenie parków naukowo-technologicznych, technologicznych i przemysłowych
. Premiowane będą projekty, których wyniki zostaną wykorzystane w praktyce, a także takie, dzięki którym powstaną miejsca pracy związane z B+R.
Liczyć się będzie również potencjał badawczy firm oraz to, czy przedsiębiorstwo zwiększy poprzez badania swoją konkurencyjność, zarówno na rynku regionalnym, jak i krajowym czy zagranicznym.
To działanie 1.1. RPOWP. Natomiast w drugim konkursie – z działania 1.4 – będzie można zdobyć dotację na e-usługi i wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w firmach

Nowością tego pierwszego – skierowanego m.in. do przedsiębiorców – jest możliwość  realizowania projektów o znacznie wyższej, niż dotychczas, wartości. Limit kosztów kwalifikowanych tych projektów (czyli kosztów pokrywanych z funduszy UE) został bowiem podniesiony z 400 tys. zł do nawet trzech milionów złotych.

Nowością w drugim konkursie jest właśnie możliwość zdobycia przez firmy dotacji na e-usługi i wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Do tej pory firmy mogły korzystać tylko z dotacji inwestycyjnych na zakup np. maszyn czy urządzeń. 

Istotne jest też, że na dodatkowe punkty mogą liczyć projekty z branż: maszynowej i metalowej, drzewnej i meblarskiej, budowlanej, bieliźniarskiej, oprogramowania komputerowego  i technologii informatycznych, artykułów i sprzętu medycznego oraz szkutniczej, zwłaszcza jeżeli firmy należą do klastra.
– Takie ustawienie kryteriów przygotowuje nas do wymogu finansowania  inteligentnych specjalizacji, który pojawia się w przyszłym rozdaniu funduszy europejskich, ale który wcale nie oznacza, że to muszą być tylko branże wysokich technologii – przyznaje prof. Bogusław Plawgo. – Te konkursy są więc rodzajem testu  tych naszych inteligentnych specjalizacji.  Odzew na te kryteria pokaże, na ile trafne są nasze wybory dokonane na podstawie badań. A ponieważ ten wybór zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej ma się dokonać już w tym roku, to wyniki tego konkursu będą interesującym przyczynkiem do podjęcia ostatecznej decyzji o inteligentnej specjalizacji regionu.
Wnioski w pierwszym konkursie można składać do 31 sierpnia,  w drugim – do połowy września.

Opinia
Prof. Bogusław Plawgo, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku:

To właściwe podejście, żeby nie finansować wszystkich inwestycji, tylko te, które wnoszą ze sobą konkurencyjność wobec innych regionów, a nie tylko wobec sąsiada zza płotu. Dobrym krokiem jest podniesienie kwoty kosztów kwalifikowanych w projektach B+R, bo to pomaga w realizacji poważnych przedsięwzięć. Dobrym krokiem jest też zachęcanie firm do inwestowania w systemy informatyczne czy preferowanie tych branż, które są u nas tradycyjnie mocne. Zamiast się rozpraszać, należy się na nich skoncentrować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny