MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Studenci wydziału prawa zaprezentowali symulację procesu rzymskiego. - To świetna forma nauki poprzez zabawę - mówi Kasia Wróblewska (w środku).
Studenci wydziału prawa zaprezentowali symulację procesu rzymskiego. - To świetna forma nauki poprzez zabawę - mówi Kasia Wróblewska (w środku). Andrzej Zgiet
Jak promieniuje antena, co robi słońce w naszym żołądku czy jak prowadzić własną firmę. Odpowiedzi na te pytania pozna młodzież podczas X Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Studenci oraz wykładowcy białostockich uczelni przekonują, że nauka jest interesująca.

[galeria_glowna]
Najbardziej podoba mi się globus, który unosi się dzięki działaniom niewidzialnej dla oka siły magnetycznej. Fajna jest też klepsydra - przyznał Piotr Klimiuk, uczeń jednego z białostockich gimnazjów. Chłopiec wybrał się na X Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki.

Impreza rozpoczęła się w poniedziałek na Uniwersytecie w Białymstoku. Intencją festiwalu jest popularyzacja najciekawszych dokonań białostockich uczelni poprzez wykłady, prezentacje oraz doświadczenia skierowane przede wszystkim do młodzieży szkolnej. Uniwersytet jako pierwszy zaprezentował swoje osiągnięcia naukowe w przystępnej formie.

Dzieci i młodzież wzięli udział w atrakcyjnych zajęciach. Podobały się m.in. obcojęzyczne łamańce językowe.

- Rozwiązujemy z koleżankami krzyżówki. Są całkiem łatwe. Możemy sprawdzić nasz angielski - powiedziała Ola Kiersnowska, uczennica klasy IV w SP nr 21 w Białymstoku.

Przewidziano też zajęcia dla miłośników ekonomii. Można było zapoznać się na przykład z zagadnieniami dotyczącymi giełdy oraz inwestowania na niej.

Jedną z atrakcji, która przyciągnęła wielu zainteresowanych był pokaz nowoczesnych technik stosowanych do tropienia łosi nad Biebrzą.
Nie zabrakło interesujących wykładów, warsztatów szybkiego czytania, a także spektakularnych eksperymentów chemicznych i fizycznych, które zaprezentowali studenci chemii oraz biologii. - Wyznaczam odczyn za pomocą wywaru z czerwonej kapusty - jako barwnik sztuczny i naturalny. Nasączam nim kartkę - pokazywała Mariana Kozłowska, studentka chemii na Uniwersytecie w Białymstoku.

Studenci z wydziału prawa zaprezentowali symulację rzymskiego procesu. - Przedstawiliśmy problem nabycia własności w sposób pochodny. Złodziej ukradł rzecz i sprzedał ją na Forum Romanum. Jest to ważne, bowiem takie sytuacje zdarzają się we współczesnym świecie - opowiadał dr Piotr Kołodko z wydziału prawa na UwB.

W jubileuszowym Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki weźmie udział 12 białostockich uczelni. Są wśród nich największe szkoły publiczne, ale także niepaństwowe.

We wtorek, oprócz uniwersytetu, zaprezentuje się Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku. W środę swoje podwoje otworzy Politechnika Białostocka.

Dokładny wykaz imprez wraz z godzinami można znaleźć na stronie festiwal.uwb.edu.pl. Festiwalowe atrakcje potrwają jeszcze tydzień.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny