Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw. Cała setka to zwycięzcy - to jest nasza ekstraklasa!

Dr Anatoliusz Kopczuk
Dr Anatoliusz Kopczuk ekonomista, kanclerz i wykładowca Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku
Dr Anatoliusz Kopczuk ekonomista, kanclerz i wykładowca Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku
Te 100 firm to zaledwie ok. 0,1 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych w województwie. Ale ich przychody ze sprzedaży w 2010 roku stanowiły aż 69 proc. przychodów i 71 proc. wyniku finansowego na sprzedaży wszystkich prowadzących księgi rachunkowe przedsiębiorstw niefinansowych, zatrudniających 10 i więcej osób.

Po raz dziewiąty przedstawiamy listę 100 największych przedsiębiorstw województwa podlaskiego. Wielkość przedsiębiorstwa kojarzy się z jego sukcesem i siłą oddziaływania na otoczenie. Duże przedsiębiorstwo może więcej – ma większą siłę przetargową u dostawców, więcej atutów w grze rynkowej, więcej możliwości pozyskania kapitału, łatwiej i skuteczniej komunikuje się z władzami państwowymi i samorządowymi. Oczywiście duże firmy nie są wolne od niebezpieczeństw sytuacji kryzysowych, ale statystyki pokazują, że bankrutują one relatywnie znacznie rzadziej, niż małe. Postrzeganie wielkości przedsiębiorstwa jako miary sukcesu jest więc zupełnie naturalne. Jest to też mocne uzasadnienie do wykorzystania tej cechy jako kryterium budowania Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw. Jako miarę wielkości przedsiębiorstwa przyjęto wielkość przychodów ze sprzedaży, w której wyraża się kumulacja dotychczasowych jego osiągnięć rynkowych.

Zobacz także. Złota Setka i Ambasador Biznesu - wręczenie nagród (wideo)

Uzyskane przychody ze sprzedaży są ważną informacją o dotychczasowej działalności przedsiębiorstwa. Ale koncentracja uwagi tylko na dotychczasowych osiągnięciach nie wystarcza. Wprawdzie duży może więcej, ale nie jest to automatyczna gwarancja bezpieczeństwa. Nie wystarczy urosnąć. Chodzi też o to, aby osiągniętą pozycję utrzymać i móc działać dalej. Stąd drugi krok w rankingu – ocena 100 największych firm ze względu na ich efektywność. I w tym przypadku mniej istotne są wielkości kwotowe – bardziej liczą się relacje efektów do nakładów.

Zaproponowane kryteria oceny przedsiębiorstw oznaczają budowanie rankingu na podstawie znajdywania odpowiedzi na 3 kluczowe dla ich przyszłości, ale także dla regionu, pytania:

♦ Jaka jest efektywność prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności gospodarczej? Jako miarę tej efektywności przyjęto rentowność sprzedaży liczoną jako relacja (%) zysku na sprzedaży do przychodów. Wybrano zysk na sprzedaży, gdyż wyraża on najpełniej rynkową ocenę oferty przedsiębiorstwa. Jest w nim zawarta ocena jego potencjału i pozycji rynkowej, co jest podstawą do wnioskowania o szansach osiągania korzystnych wyników w następnych okresach.

Zobacz także. Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw. Liderzy się rozpędzają

♦ Jaka jest siła dochodowa przedsiębiorstwa, określona przez zdolność do osiągania nadwyżki finansowej? Określa ją relacja nadwyżki finansowej na sprzedaży (zysk na sprzedaży + amortyzacja) do przychodów. A praktyka gospodarcza wskazuje, że właśnie brak środków pieniężnych, a nie rentowność, jest najbardziej typowym powodem upadłości przedsiębiorstw.

♦ Jak efektywnie wykorzystywany jest znajdujący się w dyspozycji przedsiębiorstwa majątek? Miarą tej efektywności jest relacja wyniku na działalności operacyjnej do aktywów. Na jej poziom nie ma wpływu struktura wykorzystywanego przez przedsiębiorstwo kapitału. Jest to więc skierowanie uwagi na racjonalność gospodarowania zgromadzonym majątkiem, bez względu na sposób jego sfinansowania.

W celu wyłonienia firmy o najwyższej efektywności z tych trzech rankingów cząstkowych zbudowano ranking syntetyczny. Łącznie oceny te koncentrują uwagę na czynnikach ważnych dla stabilności i przyszłości przedsiębiorstwa – kształtujących jego potencjał rozwojowy. Tym samym mają one również znaczenie dla rozwoju regionu - tworzą jego potencjał gospodarczy i siłę napędową zmian.

Na wyniki rankingu można spojrzeć z kilku stron i w różny sposób je interpretować. Najpierw popatrzmy na ich wymiar statystyczny. Te 100 firm to zaledwie ok. 0,1% wszystkich podmiotów gospodarczych w województwie. Ale ich przychody ze sprzedaży w roku 2010 stanowiły aż 69% przychodów i 71% wyniku finansowego na sprzedaży wszystkich prowadzących księgi rachunkowe przedsiębiorstw niefinansowych, zatrudniających 10 i więcej osób (składających sprawozdania F-01/I-01). Są to więc przedsiębiorstwa dominujące i nadające ton gospodarce regionu. W sensie obiektywnym jest to więc - można rzec – gospodarcza ekstraklasa. Już samo znalezienie się w Złotej Setce jest nobilitacją - aż 99,9% firm tego zaszczytu nie dostąpiło. Oczywiście nie oznacza to, że poza tą listą nie ma firm dobrych, ale ich rola w regionie niewątpliwie jest mniej widoczna, adekwatnie do ich wielkości. Jest to więc lista samych zwycięzców, bo w ekstraklasie trudno znaleźć się przypadkiem, bez pomysłu i wysiłku.

Zobacz także. Złota Setka i Ambasador Biznesu. Poznaj laureatów!

Dr Anatoliusz Kopczuk jest ekonomistą, kanclerzem i wykładowcą Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku; kieruje zespołem ekspertów opracowujących wskaźniki w Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny