MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlasie SlowFest. Sztuka. Kulinaria. Natura. To wszystko w Suparślu

Julita Januszkiewicz
To dla nas trochę ekscytująca podróż w nieznane – mówi Roman Gutek, pomysłodawca festiwalu (na zdjęciu stoi) Obok kuratorzy wydarzeń i Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla (z prawej)
To dla nas trochę ekscytująca podróż w nieznane – mówi Roman Gutek, pomysłodawca festiwalu (na zdjęciu stoi) Obok kuratorzy wydarzeń i Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla (z prawej) Fot.Wojciech Wojtkielewicz
Koncerty, pokazy filmowe, spektakle, spotkania z literaturą i degustacje. Tak ma być w Supraślu.

To dla nas trochę ekscytująca podróż w nieznane, bo robimy wydarzenie, które nie dzieje się w wielkim mieście. Skupia się ono wokół pojęcia slow, powolności, świadomie jest rozciągnięte w czasie i w wakacje – mówi Roman Gutek, prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Pasjonat kina, działacz kulturalny.

To dzięki niemu w Supraślu zagości festiwal Podlasie SlowFest Sztuka. Kulinaria. Natura. Przez 2,5 miesiąca odbywać się będzie aż 440 różnych wydarzeń artystycznych.

– Bo Supraśl to jedna wielka świątynia kultury, natury, sztuki i religii – przekonuje Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla
Festiwal to będzie nie lada gratka dla miłośników ambitnego kina. Widzowie zobaczą dzieła z nurtu slow cinema. Zaplanowano pokazy ok. 60 mało znanych w Polsce filmów.

Czytaj też: Podlasie SlowFest. Zasmakujemy sztuki w rytmach slow

SlowFest to też okazja, by obejrzeć spektakle Teatru Wierszalin z okazji z 25-lecia jego istnienia w Supraślu. Będą też koncerty. Zainteresowani posłuchają subtelnej odmiany muzyki improwizowanej, dawnej, klasycznej, jazzu, world music. Koncerty odbędą się w supraskim: Domu Ludowym , Teatrze Wierszalin, kościele oraz Akademii Supraskiej.

– Chcieliśmy połączyć tradycję ze współczesnością. Przyjeżdża do nas Guo Gan, ambasador muzyki chińskiej, a towarzyszyć mu będzie francuski eksperymentator Loup Barrwo, który przywozi ze sobą fantastyczny instrument: rodzaj harfy ze szkła – mówi Piotr Domagała, kurator muzyczny. Ten koncert odbędzie się 8 lipca w Domu Ludowym. Od 11 do 13 lipca potrwają warsztaty śpiewu cerkiewnego.

22 lipca na zakolu rzeki Supraśl zaplanowano darmowy nocny koncert zespołu „Z lasu”. Nie zabraknie też dyskusji literackich, czytania w plenerze, happeningów. A także promowania podlaskich kulinariów. M.in. 21 lipca odbędzie się kolacja„ Podlaska kuchnia – tradycja w nowej odsłonie”. Wymyślił ją Łukasz Rakowski, szef kuchni restauracji hotelu Cristal w Białymstoku. A 29 lipca Pamela Montellano Lopez, szefowa kuchni ambasadora Meksyku w Polsce i Łukasz Rakowski przygotują kolację „Kuchnia Fridy Kahlo”.

Skąd ten pomysł. Wojciech Hernik o VII Podlaskim Pikniku Militarnym w Ogrodniczkach, Białymstoku i Supraślu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny