MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlascy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ukończyli szkolenie WOPR (zdjęcia)

mac
Podlascy terytorialsi ukończyli szkolenie WOPR
Podlascy terytorialsi ukończyli szkolenie WOPR DWOT
Pierwsza grupa żołnierzy WOT, w której znaleźli się także podlascy Terytorialsi, ukończyła kurs ratowników wodnych. Na trzydziestu uczestników egzamin końcowy zdało dwudziestu siedmiu żołnierzy.

Przeprowadzony od 4 do 10 czerwca br., kurs ratowników wodnych był pierwszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym zorganizowanym przez dowództwo WOT. Wzięło w nim udział 10 żołnierzy z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

ZOBACZ TEŻ: 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej uczciła Dzień Flagi RP i Święto Narodowe 3 Maja [ZDJĘCIA]

Jednym ze szkolących się był Paweł, Terytorials z 12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach, na co dzień inspektor transportu drogowego. - W mojej okolicy jest dużo jezior, lubię spędzać czas wolny nad wodą i nigdy nie wiadomo czy wówczas ktoś nie będzie potrzebować pomocy - wyjaśnia Paweł.

Tak wyglądały ćwiczenia Anakonda-16. Manewry były przeprowadzane w różnych częściach kraju

Terytorialsi i straż graniczna przygotowują się do Anakondy-...

Szczególnie teraz, w zbliżającym się okresie letnim, kiedy dochodzi do wielu utonięć, umiejętności ratowania tonących są szczególnie przydatne. Realizacja tego typu kursów ma na celu rozwijanie kompetencji żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, tak aby byli oni realnym wsparciem lokalnych społeczności.

Kurs został przeprowadzony przez WOPR-Warszawa. Zajęcia praktyczne odbywały się na Zalewie Zegrzyńskim oraz w specjalistycznych warunkach na jednym z warszawskich basenów. Kursanci szkolili się z pływania i technik ratownictwa wodnego, również
w umundurowaniu. Uwaga została skupiona także na organizacji pracy ratownika i sprzęcie, który musi on wykorzystywać w swojej pracy. Całość kursu trwała 68 godzin, a kwalifikacja obejmowała pływanie na dystansie 400 m. stylem dowolnym w czasie poniżej 8 minut oraz pływanie pod wodą na dystansie 25 m.

Supraśl. Terytorialsi złożyli przysięgi. Ostatni nabór odbędzie się w grudniu

- Kurs nauczył mnie jak udzielić pomocy tonącemu i jeszcze bardziej dał mi do zrozumienia jak niebezpieczna potrafi być woda. Uniknięciu niebezpieczeństwa pomaga wzajemne pilnowanie siebie i swoich znajomych podczas wypoczynku – dodaje Paweł.

Żołnierze, którzy zdali egzamin i uzyskali uprawnienia ratownika wodnego, mogą pracować zarobkowo na pływalniach, kąpieliskach, spływach kajakowych, koloniach, itp. pod warunkiem ukończenia kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz uzyskania dodatkowych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie (np.: sternika motorowodnego, instruktora pływania, itp.).

Kolejne edycje tego typu kursów będą organizowane przez brygady obrony terytorialnej.

Obiecywali m.in. bronić granic i niepodległości Polski i przestrzegać Konstytucji. Kilkuset kolejnych żołnierzy-ochotników zakończyło szkolenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny