MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pandusia Danusia pomoże dzieciom w walce z chorobą onkologiczną. Zabawkę stworzyły dwie białostockie lekarki

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Pandusia Danusia powstanie dzięki dr Małgorzacie Sawickiej-Żukowskiej (z lewej) i lek. Annie Krętowskiej-Grunwald
Pandusia Danusia powstanie dzięki dr Małgorzacie Sawickiej-Żukowskiej (z lewej) i lek. Annie Krętowskiej-Grunwald UMB
Jak ciężko jest w szpitalu walczyć o życie wiedzą tylko ci, którzy taką walkę przeszli. Dr Małgorzata Sawicka-Żukowska i lek. Anna Krętowska-Grunwald, lekarki z UDSK, zaprojektowały zabawkę edukacyjną.

To Pandusia Danusia, edukacyjna zabawka, która pomoże małym pacjentom oswoić się i zrozumieć konieczność założenia tzw. dojścia centralnego w trakcie terapii przeciwnowotworowej w szpitalu.

Zabawka powstanie dzięki dwóm białostockim lekarkom: dr Małgorzacie Sawickiej-Żukowskiej (adiunkt w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK, pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy, transfuzjolog) oraz lek. Annie Krętowskiej-Grunwald (rezydentka II roku pediatrii w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK, doktorantka w Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji UMB). Ich projekt został pozytywnie oceniony i otrzymał finansowanie w VI edycji konkursu ONKOGRANTY ogłoszonego przez Polską Ligę Walki z Rakiem.

Panda ma cewnik centralny, port naczyniowy oraz wkłucie obwodowe, na głowie nosi chusteczkę, na ramieniu złotą wstążeczkę - symbol chorób nowotworowych u dzieci. – To nieodzowne elementy terapii nowotworowej. Poprzez cewnik eliminowany jest problem kłucia, czyli igieł, który jest głównym lękiem przed szpitalem u dzieci. Z drugiej strony umożliwia bezpieczne podanie cytostatyków oraz wszystkich innych leków – mówi dr Małgorzata Sawicka-Żukowska. Jak opowiada, z jej obserwacji wynika, że dzieci z chorobą nowotworową, które często przebywają w szpitalu, bawią się właśnie w... szpital, w podawanie leków, w imitowanie wkłucia centralnego. - Nasza Pandusia ma ułatwić dzieciom zaakceptowanie tego wkłucia centralnego - mówi dr Małgorzata Sawicka-Żukowska.

Do każdej zabawki pandy będzie dołączony szczegółowy instruktaż dostosowany do wieku dziecka. Dzięki projektowi każde dziecko w Polsce z rozpoznaną chorobą nowotworową będzie miało swoją Pandusię Danusię, która będzie mu towarzyszyć przez okres terapii.

od 7 lat
Wideo

Gałązka-Sobotka: kładziemy pacjentów w szpitalu bez uzasadnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny