Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orla / Ikea. W południe wmurują kamień węgielny pod fabrykę.

(mk) wnp.pl Fot. archiwum
Skandynawowie mają zamiar zainwestować w tej małej gminie w najbliższych dwóch-trzech latach 340 mln euro i stworzyć kompleks fabryk wraz z tartakiem – jeden z największych na świecie, jeśli chodzi o ten koncern.
Skandynawowie mają zamiar zainwestować w tej małej gminie w najbliższych dwóch-trzech latach 340 mln euro i stworzyć kompleks fabryk wraz z tartakiem – jeden z największych na świecie, jeśli chodzi o ten koncern.
W piątek oficjalnie rusza budowa fabryki IKEA w Orli. Dokładnie w południe odbędzie się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego, w którym uczestniczyć będą przedstawiciele szwedzkiej firmy, władz gminy Orla i powiatu bielskiego oraz parlamentarzyści.

Ta „pompa” nie dziwi, zważywszy, że dla obu stron będzie to wydarzenie niecodzienne. Skandynawowie mają zamiar zainwestować w gminie Orla w najbliższych dwóch-trzech latach 340 mln euro i stworzyć kompleks fabryk wraz z tartakiem – jeden z największych na świecie, jeśli chodzi o ten koncern.

Tej miary inwestycja to rewolucja dla okolicznych mieszkańców, a także wielkie święto dla tych, którzy walczyli o to, by właśnie w Orli powstała ta fabryka: wójta Piotra Selwesiuka i wicestarosty Piotra Brożka. W tym sukcesie swój udział ma też poseł Robert Tyszkiewicz. A łatwo nie było: po tym, jak udało się przekonać okolicznych mieszkańców wsi do sprzedaży ziemi, pojawiły się kłopoty z odrolnieniem 46 ha gruntów. Nie chciał zgodzić się na to minister rolnictwa.

Jednak miesiąc temu IKEA dostała pozwolenie na budowę. Teraz budowa rusza pełną parą – pierwsza fabryka ma działać już na wiosnę przyszłego roku.

Zobacz: Białystok / Ikea: jednak jest szansa na sklep

 

Projekt ze wsparciem

Inwestycja firmy Swedspan/IKEA jest jednym z największych projektów PAIiIZ w tym roku i jednocześnie jednym z najważniejszych przedsięwziąć w regionie Polski Wschodniej. Od 2011 r. firma będzie wytwarzać do 250.000 m3 lekkich, niskoemisyjnych produktów dla przemysłu meblarskiego. Produkcja ultralekkich paneli HDF Green-Light w oparciu o nowy proces technologiczny gwarantuje lepsze właściwości produktu, niższą wagę oraz redukcję kosztów.

Inwestor otrzyma dofinansowanie w ramach działania 4.5.1 - wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki z sektora produkcyjnego. Projekt będzie realizowany etapami. Inwestycja będzie samowystarczalna energetycznie, firma planuje kosztem ok. 40 mln EUR budowę instalacji kogeneracyjnej.

Inwestycja firmy IKEA świadczy o tym, że zagraniczni inwestorzy dostrzegają atrakcyjność nie tylko najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów, ale z dużą uwagą przyglądają się również Polsce Wschodniej, która ze względu na bliskość takich krajów jak Rosja czy Białoruś, jest doskonałą lokalizacją inwestycyjną dla globalnych firm podbijających nie tylko rynki europejskie, ale także obiecujące rynki wschodnie.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny