Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera i Filharmonia Podlaska szykuje się do nowego sezonu artystycznego. Będzie wielka premiera i długo wyczekiwany powrót

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Premiera i wznowienie lubianego przez publiczność spektaklu - to jedne z najważniejszych artystycznych wydarzeń, zaplanowanych przez Operę i Filharmonię Podlaską na tegoroczną jesień. Już niedługo instytucja rozpoczyna nowy sezon artystyczny.

Opera i Filharmonia Podlaska uruchomiła już sprzedaż biletów na wrześniowe i październikowe spektakle „Wesołej wdówki” Franza Lehára, w reżyserii Michała Znanieckiego. Operetka, której premiera zaplanowana jest na 25 września, rozpocznie sezon artystyczny 2021/2022 w gmachu Opery przy ul. Odeskiej.

Operetka Franza Lehára z 1905 r. odniosła ogromy sukces i okrzyknięto ją arcydziełem gatunku. Uznawana jest za najlepszą i najczęściej graną operetkę, wypełnioną porywającymi ariami i duetami, w tym najpopularniejszym chyba hitem Usta milczą, dusza śpiewa. Od lat bawi publiczność śmiałym i dowcipnym librettem. Światowy rozgłos zyskała inscenizacja „Wesołej wdówki” na nowojorskim Broadwayu (1944) w reżyserii samego Jana Kiepury z nim oraz Martą Eggerth w rolach głównych.

Lucjan Kydryński w „Przewodniku operetkowym” przypomina: Pierwszym, który otrzymał libretto „Wesołej wdówki” do muzycznego opracowania był autor „Balu w Operze” Ryszard Heuberger. Jednak pierwsze fragmenty jego partytury tak rozczarowały autorów libretta, że zerwali z nim kontrakt i powierzyli „Wdówkę” 35-letniemu Lehárowi. Ten zaś skomponował do ich tekstu nie tylko najlepszą swoją partyturę, lecz i jedną z najlepszych w całej historii operetki.

Ważnym wydarzeniem dla białostockiej publiczności będzie też na pewno powrót na Dużą Scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej „Doktora Żywago” wraca. Musical będzie wznowiony w listopadzie i grudniu 2021 r.

To dzieło uznane za jedną z najpiękniejszych w literaturze światowej historii o miłości. Pełne emocji i ponadczasowe „love story” oczarowuje i porusza do głębi kolejne pokolenia fanów. Zawiłe losy tytułowego bohatera, Jurija Żywagi i jego kochanki Lary Guichard, rozgrywają się na tle historycznych przemian XX-wiecznej Rosji. Musical jest adaptacją zakazanej przez wiele lat w sowieckiej Rosji powieści Borysa Pasternaka. Maszynopis książki potajemnie wywieziony ze Związku Radzieckiego po raz pierwszy wydano we Włoszech. Zachód natychmiast docenił piękno i moc dzieła, przyznając Pasternakowi literacką Nagrodę Nobla, której przestraszony komunistyczną nagonką autor nigdy nie odebrał.

„Doktor Żywago” nie jest wyłącznie historią burzliwego romansu, nagłych porywów serca, ale opowieścią o uczuciach, towarzyszących trudnym wyborom. W istocie spektakl to wielkie wyznanie miłości.

To jednak nie wszystko, co w najbliższych miesiącach czeka nas w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wejdź w galerię i zobacz, co jeszcze wydarzy się na białostockiej scenie.

Bilety na wszystkie wydarzenie można nabyć w kasie i na stronie internetowej OiFP.

Zobacz też:

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny