MKTG SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Trio Lontano zagra utwory z XX wieku. Koncert kameralny (zdjęcia)

(dor)
Paweł Polak, Anna Kamińska i Grzegorz Vytlacil zagrają w sali przy ulicy Podleśnej 2
Paweł Polak, Anna Kamińska i Grzegorz Vytlacil zagrają w sali przy ulicy Podleśnej 2 Michał Heller/OiFP
To spora gratka dla wielbicieli muzyki kameralnej. Melomani usłyszą m.in. odnalezioną kompozycję Mieczysława Wajnberga, a siedem wierszy Aleksandra Błoka do muzyki Dymitra Szostakowicza zaśpiewa Ewa Vesin. Szczegóły w artykule.

Znakomitą sopranistkę białostoccy melomani znają choćby z kreacji Musetty w „Cyganerii” i Rosalindy w „Zemście nietoperza”. Trio Lontano to zaś związani z Białymstokiem świetni kameraliści. Muzycy w najbliższy piątek wspólnie wykonają „Siedem wierszy Aleksandra Błoka na sopran i trio fortepianowe op. 127”

Siedem pieśni na temat wierszy Aleksandra Błoka było pierwszymi utworami, które Szostakowicz napisał po swoim pierwszym ataku serca pod koniec maja 1966 roku. Według anegdoty, obawiający się po chorobie niemocy twórczej kompozytor wsparł się butelką brandy. Historycy muzyki wywodzą jednak powstanie tych utworów od wiolonczelisty Mścisława Rostropowicza i sopranistki Galiny Wiszniewskiej, których zaprosił do wspólnej pracy. Szostakowicz rozszerzył akompaniament do wielkości trio fortepianowego ze skrzypkiem Dawidem Ojstrachem i pianistą Światosławem Richterem. W ostatecznej wersji cyklu siedmiu pieśniom towarzyszą najpierw solowe instrumenty – wiolonczela, fortepian i skrzypce – a następnie duety: fortepian i wiolonczela, skrzypce i fortepian oraz wyciszone skrzypce i wiolonczela, a potem wszystkie trzy instrumenty razem tylko w ostatniej piosence. Trio Lontano zagra także I Trio fortepianowe c-moll op. 8 Szostakowicza. Tworząc je, zakochany kompozytor miał zaledwie 16 lat, ale już trzy lata studiował w konserwatorium!

W drugiej części koncertu Trio Lontano wykona niedawno odnalezione Trio fortepianowe op. 24 Mieczysława Wajnberga, polskiego kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia, którego losy wojenne rzuciły do Rosji, gdzie spędził całe dorosłe życie. Oskarżony w lutym 1953 roku o „burżuazyjny nacjonalizm żydowski” odzyskał wolność po śmierci Stalina. Wspomniany utwór powstał w 1945 roku, nosząc silne emocjonalne ślady II wojny światowej.

Mamy zaproszenia na rozpoczynający się w piątek o godz. 19 przy Podleśnej koncert. Czekam na maile: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny